Obecny czas: Czw, 18.07.2019, 16:31
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Przepisy: stłuczka pożyczonym autem 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Postów: 632
Post Przepisy: stłuczka pożyczonym autem
Cytuj:
Miałeś kolizję drogową podczas jazdy pożyczonym samochodem? Co na to ubezpieczenie OC? Kto pokrywa koszty wyrządzonych szkód? Dowiedz się co na ten temat mają do powiedzenia eksperci prawni.

Istotą ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest odpowiedzialność posiadacza pojazdu mechanicznego za szkodę powstałą w związku z ruchem tego konkretnego pojazdu, którego OC dotyczy. Musimy pamiętać, że polisa OC zawsze przypisana jest do pojazdu, nie zaś do osoby kierującej.

Zgodnie z art. 34 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, będącą następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia.
W związku z tym, jeżeli osoba, której pożyczyliśmy nasz pojazd będzie sprawcą kolizji, to niestety odszkodowanie obciąży polisę OC właściciela samochodu, nie zaś samego kierowcy. Ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest objęta odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując pojazdem mechanicznym w okresie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej, wyrządziła szkodę w związku z ruchem tego konkretnego pojazdu.

Zakładając sytuację, że kierujący pojazdem wyrządził szkodę umyślnie, w stanie nietrzeźwości albo po innych użyciu środków odurzających, istnieje możliwość, że Zakład Ubezpieczeń będzie dochodził od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania.

Trzeba tu podkreślić, że dla powstania roszczenia zwrotnego Ubezpieczyciela do kierowcy, niezależnie od okoliczności, konieczne jest wcześniejsze wypłacenie przez Zakład Ubezpieczeń odszkodowania za szkodę, za której naprawienie odpowiadał kierowca. Z chwilą spełnienia przez Ubezpieczyciela, odszkodowania na rzecz podmiotu uprawnionego, pierwotna wierzytelność świadczenia wygasa, a w jej miejsce powstaje związane z nią (także w zakresie wysokości) uprawnienie Zakładu Ubezpieczeń do żądania od kierowcy zwrotu spełnionego świadczenia.

Interpretacja przepisów przygotowana przez prawników Availo - Adwokat Beata Biernacka - operatora programu prawnicy.Trynid.pl


(c) KATALOG dla kierowców (Przepisy: stłuczka pożyczonym autem)

_________________
http://www.trynid.pl - wszystko co chcesz wiedzieć o motoryzacji
[teksty to wyraz moich osobistych poglądów, nie należy ich identyfikować z linią programową Trynid.pl]


Pią, 09.06.2017, 15:56
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  


Wszelkie sugestie, opinie i uwagi proszę kierować na adres: administrator(at)samochodyswiata(dot)pl

Powered by phpBB3 © 2003-2018