Obecny czas: Czw, 28.03.2024, 9:09




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
Kto powienie wypowiedzieć polisę OC? 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Postów: 22
Miejscowość: Białystok
Post Kto powienie wypowiedzieć polisę OC?
witam. mam pytanie: kto powinien wypowiedzieć polisę OC i w jakim czasie? kupujący czy sprzedający? otóż 10. sierpnia sprzedałem samochód i ustaliłem z kupującym, że nie będzie korzystał z mojej polisy, jednak przy zawarciu umowy kupna/sprzedaży samochodu nie podpisaliśmy żadnych oświadczeń odnośnie polisy. znajoma powiedziała mi, że przy sprzedaży, kupujący ma 14 dni na wypowiedzenie umowy i zawarcie nowej, a ja po tych 14 dniach mogę wypowiedzieć umowę i wtedy dostanę zwrot reszty polisy. natomiast w internecie właśnie przeczytałem, że jeżeli po 30 dniach kupujący nie wypowie umowy, to ona automatycznie przechodzi na niego, a ja jedynie muszę ją wypowiedzieć, żeby ewentualnie nie mieć kłopotów jeśli nabywca np. spowoduje kolizję.

jak to rozwiązać, żeby było dobrze?


Śro, 05.09.2012, 19:55
Profil
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 24507
Post Re: Kto powienie wypowiedzieć polisę OC?
Za polisę i jej ciągłość odpowiada aktualny właściciel - to taj najprościej w temacie. Skoro już nie jesteś właścicielem auta, to z jakiej racji miałbyś odpowiadać za np. kolizję, która zdarzyła by się 5 minut po sprzedaży auta? ;)

_________________
| pajacyk.plpolskieserce.pl | Kliknij raz dziennie. Codziennie.


Śro, 05.09.2012, 21:20
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 22
Miejscowość: Białystok
Post Re: Kto powienie wypowiedzieć polisę OC?
czyli to on musi wypowiedzieć plisę, żebym ja mógł dostać resztę pieniędzy, tak? ma na to 30 dni?


Czw, 06.09.2012, 6:31
Profil
Post Re: Kto powienie wypowiedzieć polisę OC?
Ice napisał(a):
Za polisę i jej ciągłość odpowiada aktualny właściciel - to taj najprościej w temacie.

Wydaje mi się iż nie do końca tak jest.

Na tyle na ile znam przepisy to wygląda to tak: sprzedając samochód sprzedajesz go razem z polisą OC (chodzi o brak podwójnego w późniejszym okresie ubezpieczenia samochodu, ponieważ nagminnie zdarzały się przypadki gdzie o wznowienie polisy ubezpieczyciel wysyłał pismo do nowego jak i starego posiadacza auta). Nowy użytkownik powinien wypowiedzieć (przepisać) polisę na siebie, jednak do czasu jej terminu może z niej korzystać. Jeżeli Ci ją odeśle to na jej podstawie ubezpieczyciel zwróci Ci różnicę w składce wynikającą wyliczaną: wysokość składki / na 12 miesięcy * ilość niewykorzystanych miesięcy - 1 miesiąc. Przykładowo: jeżeli sprzedałeś auto 10.08, a polisę miałeś wykupioną do 10.10 to ubezpieczalnia zwóciłaby Ci kasę za 1 miesiąc (od 10.09 do 10.10), czyli 1/12 składki.

Konkluzja: Dla własnego bezpieczeństwa oraz świętego spokoju każdorazowo po sprzedaży auta powinieneś wypowiedzieć umowę ubezpieczycielowi.

Jeszcze jedna uwaga: wszelkie ewentualne szkody wynikłe w trakcie jazdy nowego właściciela po dacie sprzedaży auta nie obciążają Twojego konta.


Czw, 06.09.2012, 8:40
Awatar użytkownika

Postów: 22
Miejscowość: Białystok
Post Re: Kto powienie wypowiedzieć polisę OC?
trynid.pl napisał(a):
Ice napisał(a):
Za polisę i jej ciągłość odpowiada aktualny właściciel - to taj najprościej w temacie.

Wydaje mi się iż nie do końca tak jest.

Na tyle na ile znam przepisy to wygląda to tak: sprzedając samochód sprzedajesz go razem z polisą OC (chodzi o brak podwójnego w późniejszym okresie ubezpieczenia samochodu, ponieważ nagminnie zdarzały się przypadki gdzie o wznowienie polisy ubezpieczyciel wysyłał pismo do nowego jak i starego posiadacza auta). Nowy użytkownik powinien wypowiedzieć (przepisać) polisę na siebie, jednak do czasu jej terminu może z niej korzystać. Jeżeli Ci ją odeśle to na jej podstawie ubezpieczyciel zwróci Ci różnicę w składce wynikającą wyliczaną: wysokość składki / na 12 miesięcy * ilość niewykorzystanych miesięcy - 1 miesiąc. Przykładowo: jeżeli sprzedałeś auto 10.08, a polisę miałeś wykupioną do 10.10 to ubezpieczalnia zwóciłaby Ci kasę za 1 miesiąc (od 10.09 do 10.10), czyli 1/12 składki.

Konkluzja: Dla własnego bezpieczeństwa oraz świętego spokoju każdorazowo po sprzedaży auta powinieneś wypowiedzieć umowę ubezpieczycielowi.

Jeszcze jedna uwaga: wszelkie ewentualne szkody wynikłe w trakcie jazdy nowego właściciela po dacie sprzedaży auta nie obciążają Twojego konta.


ok. a jaki czas ma nowy nabywca, żeby przepisać polisę? z jednego źródła słyszałem, że ma max 14 dni i po tym okresie ja wymawiam umowę i domagam się zwrotu reszty pieniędzy, a z innego, że jeśli nabywca po 30 dniach nie wypowie polisy, to automatycznie przechodzi na niego i wtedy już nie mam możliwości jej wypowiedzenia i zwrotu reszty pieniędzy. która wersja jest prawidłowa?


Czw, 06.09.2012, 16:25
Profil
Post Re: Kto powienie wypowiedzieć polisę OC?
Trzecia :)
Nowy nabywca, aby przerejestrować auto musi mieć opłacone OC na siebie. Może również przepisać Twoją na siebie (chyba - tutaj nie będę się upierał, ale wydaje mi się iż teraz jest taka możliwość). Ma na to 30 dni. Ty żeby domagać się zwrotu za nie wykorzystane ubezpieczenie musisz mieć wiedzę iż on wypowiedział Twoją polisę (a z tego co wiem to jej nie masz).
Umowę mogłeś / powinieneś wypowiedzieć na podstawie umowy kupna sprzedaży (lub też PITu - zależy od wartości auta) już w dniu sprzedaży.


Czw, 06.09.2012, 18:58

Postów: 6
Post Re: Kto powienie wypowiedzieć polisę OC?
Przepisy przepisami, a życie pokazuje i tak inaczej. Ja dla świętego spokoju wypowiedział bym umowę i sprawa załatwiona. Masz tak naprawdę kłopot z głowy bez względu co zrobi kupujący. Mój poprzednik dobrze pisze, wypowiedz ubezpieczenie na podstawie umowy kupna i sprzedaży.


Pon, 28.04.2014, 12:03
Profil

Postów: 1
Post Re: Kto powienie wypowiedzieć polisę OC?
białas napisał(a):
czyli to on musi wypowiedzieć plisę, żebym ja mógł dostać resztę pieniędzy, tak? ma na to 30 dni?


Tak, musi wypowiedzieć umowę.
Jeżeli nie wypowie- przechodzi na nabywcę.

Poniżej info:

Kupując używany samochód masz obowiązek skontaktować się z TU w czasie 30 dni od daty zakupu i wypowiedzieć bądź przepisać na siebie polisę kupionego samochodu. Oczywiście jeśli polisa nie kończy się wcześniej.

Jeśli jako nabywca zapomnisz wypowiedzieć ubezpieczenie zakupionego pojazdu w czasie 30 dni od daty zakupu, zobowiązany będziesz opłacać je do końca jego ważności. Polisa ta automatycznie nie przedłuży się na kolejny rok.


Pon, 28.04.2014, 13:32
Profil

Postów: 27
Post Re: Kto powienie wypowiedzieć polisę OC?
Niedawno kupowałem używane auto i jedyne co mi zostało do załatwienia to właśnie wypowiedzenie tej starej polisy :D


Czw, 22.01.2015, 16:22
Profil

Postów: 75
Post Re: Kto powienie wypowiedzieć polisę OC?
Nic prostszego,starą polise możesz wypowiedzieć niemal w każdej chwili ale np jeżeli masz ją ważną przez pół roku to nie powodu aby sie śpieszyć,może akurat dana firma zaproponuje potem dogodne warunki jej przedłużenia.


Pią, 23.01.2015, 11:24
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
 cron

Wszelkie sugestie, opinie i uwagi proszę kierować na adres: administrator(at)samochodyswiata(dot)pl

Powered by phpBB3 © 2003-2018