Obecny czas: Czw, 28.03.2024, 9:34




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
Linia przerywana - przystanek autobusowy. 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Postów: 870
Samochód: Citroen C5 2.0i 16v
Post Linia przerywana - przystanek autobusowy.
Pomijając fakt notorycznego zwężania pasów jezdni niezrozumiałymi dla mnie ciągłymi liniami, wyznaczającymi pobocze na asfalcie, wraz z tymi pojawiły się ostatnio w znacznej ilości przystanki bez zatok - przynajmniej w moim mieście. Proste odcinki drogi są zygzakami - co jest chyba celowym zabiegiem w celu spowolnienia kierowców, aczkolwiek nie chcę się tu doszukiwać spisku - przez wyznaczanie raczej nikomu niepotrzebnych pasów do lewoskrętów czy pobocza itp. (piszę nikomu niepotrzebnych, bo do tej pory luzie spokojnie radzili sobie bez tego).

Wracając do meritum - przystanki wyznaczone linią przystankową P-17 i oddzielone linią przerywaną. U mnie w mieście wszyscy je omijają, podczas gdy "ponoć" wcale nie trzeba. Nie wiem jak to jest, ale mój instruktor tłumaczył mi to w sposób, że jest to linia warunkowego przekroczenia i omija się ją w momencie zatrzymania się pojazdu w jej obszarze. Co prawda zdawałem prawo jazdy niespełna dwa lata tematu, ale pamietam jeszcze, że w taki sam sposób uwzględniali to na ośrodku egzaminacyjnym. Z kolei nie wiem jak to wygląda w przepisach, jednak z doświadczenia wiem, że niektóre przepisy z kodeksu są niejednokrotnie niestosowane lub zmieniane w praktyce.

Więc finalne pytanie jest takie - jadąc prostą drogą muszę robić kolejny zygzak więcej i omijać ten przyststanek, czy nie?


Śro, 22.01.2014, 18:01
Profil
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 24507
Post Re: Linia przerywana - przystanek autobusowy.
Bardzo ciekawe pytanie, ostatnio też się nad tym zastanawiałem, bo taki przystanek pojawił się na drodze dwupasmowej jednokierunkowej, stąd jest gdzie go ominąć tylko czy jest po co? Zdania były podzielone i stanęło na tym, że nie ma potrzeby omijania, bo raczej nikt za to nie wlepi mandatu :lol:

_________________
| pajacyk.plpolskieserce.pl | Kliknij raz dziennie. Codziennie.


Śro, 22.01.2014, 18:10
Profil
Post Re: Linia przerywana - przystanek autobusowy.
Teoretycznie wygląda to tak:

Jeżeli przystanki wyznaczone są linią przystankową P-17 i oddzielone linią przerywaną wtedy należy taką linię "objechać", przejazd przez nią traktowany jest tak jakbyś wjechał w normalna zatoczkę przystankową. Autobus ruszający z takiego przystanku ma obowiązek włączyć migacz włączając się do ruchu.

Jeżeli przystanki wyznaczone są tylko linią przystankową P-17 wtedy spokojnie można przez nią przejeżdzać. Nie wolno się na niej zatrzymywać. Autobus ruszający z takiego przystanku nie ma obowiązku włączania migacza - zgodnie z przepisami "... cały czas jest w ruchu ..."

Innymi słowy w Twoim przypadku powinieneś zygzakować :(


Czw, 23.01.2014, 19:14

Postów: 27
Post Re: Linia przerywana - przystanek autobusowy.
To jest totalnie bez sensu, jak gdyby nie można było normalnie wyznaczyć przystanku, bez jego oddzielania. U mnie w mieście tak to funkcjonuje i jest okej.


Czw, 22.01.2015, 16:30
Profil

Postów: 20
Post Re: Linia przerywana - przystanek autobusowy.
Jakby to było takie proste, to chyba raczej nikt by sobie nei zadawał trudu, aby to zmieniać.
Czy to jest może jakiś ukłon w stronę przepisów unijnych?


Czw, 09.07.2015, 20:12
Profil

Postów: 3
Miejscowość: Gorzów Wielkopolski
Post Re: Linia przerywana - przystanek autobusowy.
U nas w mieście na jednym z rond zrobili z prawego pasa zjazdu BUS pas, który ciągnie się przez jakies 15m a pózniej konczy i czasem robi się ciasno bo każdy się boi zjechać z ronda tym pasem.

_________________
Pomoc drogowa Gorzów Wielkopolski ANHOL to najszybsza reakcja na wezwanie, zawsze skuteczni wraz z przystępną ceną.
Oferujemy tanią lawetę, holowanie tir oraz usługi dźwigowe. Przetransportujemy twój motocykl, łódkę, quada czy też każdy samochód na wskazane miejsce.


Czw, 16.07.2015, 15:16
Profil

Postów: 104
Post Re: Linia przerywana - przystanek autobusowy.
patrykk84 napisał(a):
To jest totalnie bez sensu, jak gdyby nie można było normalnie wyznaczyć przystanku, bez jego oddzielania. U mnie w mieście tak to funkcjonuje i jest okej.


Bez sensu jak i wiele innych przepisów w tym kraju. Kolejny sposób na odławianie jeleni na hajs i spowalnianie ruchu.


Czw, 30.07.2015, 20:35
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
 cron

Wszelkie sugestie, opinie i uwagi proszę kierować na adres: administrator(at)samochodyswiata(dot)pl

Powered by phpBB3 © 2003-2018