Obecny czas: Nie, 28.06.2026, 22:20




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 44 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Mercedes Actros 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Postów: 330
Miejscowość: Sobótka
Post 
Ursus napisał(a):
Globetrotter napisał(a):
No ja teĹĽ tam widze napis V9!!?? :wink: :)

A wyobrażasz sobie silnik V9 :wink: Ja osobiśnie nie... :lol: Chociaż ciekawe jak by chodził...


No ja teĹĽ sobie tego nie wyobraĹĽam ale moze to jakis ĹĽart!! :wink:

_________________
Miłość do Boga, aut i ciężarówek, która nigdy sie nie skończy...
www.globetrotter.fotosik.pl


Pon, 02.10.2006, 15:57
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 9296
Miejscowość: ZS
Samochód: E39 & S203
Post 
Globetrotter napisał(a):
No ja teĹĽ sobie tego nie wyobraĹĽam ale moze to jakis ĹĽart!!



Po prostu światło się odbija od "8".

_________________
locha lover


Pon, 02.10.2006, 16:51
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 330
Miejscowość: Sobótka
Post 
PrzecieĹĽ wiem!! :>

_________________
Miłość do Boga, aut i ciężarówek, która nigdy sie nie skończy...
www.globetrotter.fotosik.pl


Pon, 02.10.2006, 19:01
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 694
Miejscowość: Charlotte, NC
Samochód: 328i F30;M3 E90;126p
Post 
Ursus napisał(a):
A wyobrażasz sobie silnik V9 :wink: Ja osobiśnie nie... :lol: Chociaż ciekawe jak by chodził...


Ten Ursus na Twoim avatarze miał jeden cylinder i też jakoś chodził, więc i 9-cylindrowy silnik w układzie V teoretycznie byłby możliwy. Nie miałby wiele sensu, ale to inna sprawa. :twisted:

Macie jakieś zdjęcia wnętrza Actrosa? Deski rozdzielczej, kabiny, łóżka itd? Bardzo dużo jest tu zdjęć auta z zewnątrz, ale mnie bardziej interesuje, jak wyglądają warunki pracy i życia kierowcy w Europie.

_________________
FORUM

YOU TUBE


Nie, 19.11.2006, 14:41
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 4056
Miejscowość: tu i tam....
Post 
nie wiem czy jest możliwe połączenie
4 cylindrowego i 5 (nie wiem czy ktoś takiego zbudował)
i połączyć to w V i by to działało tak jak należy
ale skoro tak piszesz

VW z Bugatti próbował zbudować 18 cylindrowca do swojego super bolidu
- 3 razy po 6 cylindrów ale moim zdaniem to też niewypał
i chyba na prototypie się skończyło

zbyt duża komplikacja może sprawiać ogromne problemy w działaniu :>

_________________
A co to ??" "A po co ??" " A dlaczego ??" :


Nie, 19.11.2006, 16:36
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 9296
Miejscowość: ZS
Samochód: E39 & S203
Post 
hiob, znalazłem na razie coś takiego:

Image
Image
Image
Image
Image
Image

_________________
locha lover


Nie, 19.11.2006, 20:17
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 694
Miejscowość: Charlotte, NC
Samochód: 328i F30;M3 E90;126p
Post 
ixxos napisał(a):
nie wiem czy jest możliwe połączenie
4 cylindrowego i 5 (nie wiem czy ktoś takiego zbudował)
i połączyć to w V i by to działało tak jak należy
ale skoro tak piszesz

VW z Bugatti próbował zbudować 18 cylindrowca do swojego super bolidu
- 3 razy po 6 cylindrów ale moim zdaniem to też niewypał
i chyba na prototypie się skończyło

zbyt duża komplikacja może sprawiać ogromne problemy w działaniu :>


CiÄ…gle zdecydowali siÄ™ na eksperymentalny ukĹ‚ad i silnik „W 16”. SÄ… to w uproszczeniu połączone ze sobÄ… wspĂłlnym waĹ‚em korbowym dwa silniki volkswagena VR8, ktĂłry teĹĽ byĹ‚ nietypowym silnikiem.

ZaletÄ… VR8 miaĹ‚o być to, ĹĽe jest węższy, niĹĽ V8 i krĂłtszy niĹĽ rzÄ™dowa Ăłsemka. Tam korbowody łączÄ… siÄ™ z waĹ‚em rzÄ™dowo, ale przez „rozchylenie” cylindrĂłw na boki, moĹĽna je uĹ‚oĹĽyć gęściej. W silniku Bugatti połączono dwa takie silniki w ten sposĂłb, ĹĽe stykajÄ… siÄ™ korbowodami na wspĂłlnym wale korbowym.

Więcej tu popisu innowacyjnej myśli technicznej, niż logiki, ale jak się robi auto za półtora miliona dolarów, to można sobie eksperymentować.

Silnik V9 miaĹ‚by mniej sensu, bo cztery pary cylindrĂłw miaĹ‚yby dodatek w postaci jednego „nieobstawionego” cylinderka. Chyba, ĹĽe byĹ‚by to wĹ‚aĹ›nie taki ukĹ‚ad „VR9”, rzÄ™dowa dziewiÄ…tka, z piÄ™cioma cylindrami odchylonymi w jednÄ… stronÄ™, a czterema w drugÄ…. Tylko po co? I jak taki silnik zbalansować?

Jestem przekonany, ĹĽe napis mĂłwi „V8”, ale Ĺ›wiatĹ‚o spĹ‚ataĹ‚o nam figla i zmieniĹ‚o „8” na „9”.

_________________
FORUM

YOU TUBE


Pon, 20.11.2006, 0:30
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 2290
Miejscowość: Wrocław
Post 
hiob napisał(a):
CiÄ…gle zdecydowali siÄ™ na eksperymentalny ukĹ‚ad i silnik „W 16”. SÄ… to w uproszczeniu połączone ze sobÄ… wspĂłlnym waĹ‚em korbowym dwa silniki volkswagena VR8, ktĂłry teĹĽ byĹ‚ nietypowym silnikiem.
A nie mylisz przypadkiem silnikĂłw VR z W?

Silnik V9? Skoro np VW miało V5 to czemu nie dałoby się zrobić V9?

_________________
HLVS!


Pon, 20.11.2006, 0:43
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 694
Miejscowość: Charlotte, NC
Samochód: 328i F30;M3 E90;126p
Post 
kenji napisał(a):
hiob, znalazłem na razie coś takiego:


Dzięki. Praktycznie więc zaraz za siedzeniami jest łóżko? A przestrzeń między siedzeniami też nie jest zupełnie płaska? Podobno Magnum miał tylko płaską podłogę? To rzeczywiście siedzenie na granicy dobę, czy dwie, zwłaszcza w teamie, to nie było zbyt zabawne. :cry: Ale za to deski rozdzielcze ładne! Dobrze, że "europejczycy", Volvo i Freightliner, troszkę to odmienili, bo amerykańskie trucki miały rzeczywiście "deski" z zegarami. Teraz wszyscy starają się, żeby to było jakoś ergonomicznie i estetycznie rozwiązane.

_________________
FORUM

YOU TUBE


Pon, 20.11.2006, 0:57
Profil
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 8972
Miejscowość: ignorant motoryzacji
Samochód: hiszpański szajs
Post 
hiob napisał(a):
Teraz wszyscy starają się, żeby to było jakoś ergonomicznie i estetycznie rozwiązane.


i bardzo dobrze bo chyba wygoda i ergonomia są istotne dla kierowcy w długich trasach ... chociaż czasem troche gimnastyki by się przydało :> sięgając do jakiegoś urządzenia nieco dalej :>

_________________
instalacje elektryczne bielsko-biała Czysciwo Bielsko pralnia dywanów puławy Domy Mieszkalne Pościel dla dzieci fan alfa romeo na wieki Moderator też człowiek - nabija posty i trolluje i ch*j


Pon, 20.11.2006, 1:01
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 694
Miejscowość: Charlotte, NC
Samochód: 328i F30;M3 E90;126p
Post 
Guerrillero napisał(a):

Silnik V9? Skoro np VW miało V5 to czemu nie dałoby się zrobić V9?


VW miał rzędową piątkę, nie widlastą. Silnik w układzie "V" ma połaczone korbowody cylindrów "od pary" na wspólnej panewce na wale, dlatego musi mieć parzystą liczbę tych cylindrów. Rzędowy może mieć dowolną ilość cylindrów. Najwyżej będzie pracował nieregularnie, ale to można poprawić wyważającymi wałkami.

_________________
FORUM

YOU TUBE


Pon, 20.11.2006, 1:03
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 2290
Miejscowość: Wrocław
Post 
hiob napisał(a):
Dobrze, że "europejczycy", Volvo i Freightliner, troszkę to odmienili, bo amerykańskie trucki miały rzeczywiście "deski" z zegarami.rozwiązane.
Tp Freightliner jest Europejski???

hiob napisał(a):
Guerrillero napisał(a):

Silnik V9? Skoro np VW miało V5 to czemu nie dałoby się zrobić V9?


VW miał rzędową piątkę, nie widlastą.
Silnik VR5 był okrojoną wersją VR6. W golfach 3 generacji VR6 były rzędowe, ale w 4 generacji pod tą nazwą był już normalny silnik widlasty (tak przynajmniej czytałem na forum golfa), a VR5 jest właśnie z 4 generacji.

_________________
HLVS!


Pon, 20.11.2006, 1:17
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 694
Miejscowość: Charlotte, NC
Samochód: 328i F30;M3 E90;126p
Post 
Guerrillero napisał(a):
A nie mylisz przypadkiem silnikĂłw VR z W?


Oznaczenie "W16" to nie mój wymysł, ale firmy Bugatti. VR to w zasadzie silnik rzędowy. Wyobraż sobie osiem pólitrówek ustawionych koło siebie w rzędzie, szyjkami w dół. Tak wygląda rzędowa ósemka. Ale jak się je porozchyla na boki, tak że będą się stykały szyjkami, to można je zagęścić. Taki silnik wygląda jak V, ale konstrukcyjnie jest bliższy rzędowemu, bo każdy korbowód ma swą własną panewkę i swoje wygięcie korbowodu.

Teraz gdy połączymy dwa takie silniki, te VR8 w ten sposób, że będą miały wspólny korbowód, to otrzymujemy coś, co jest w zasadzie silnikiem "V", ale każda strona tego silnika ma te cylindry porozchylane na boki. Mamy więc cztery rzędy cylindrów, po cztery cylindry w rzędzie. Taki właśnie silnik jest w Bugatti i z powodu dość dalekiego podobieństwa do litery "W" zaczęto go tak oznaczać.

Czyli silnik w układzie "W" to coś zupełnie innego, niż silnik VR. To dwa silniki VR połączone wspólnym wałem korbowym.

_________________
FORUM

YOU TUBE


Pon, 20.11.2006, 1:18
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 694
Miejscowość: Charlotte, NC
Samochód: 328i F30;M3 E90;126p
Post 
Guerrillero napisał(a):
]Tp Freightliner jest Europejski???



Nie mniej, niż Volvo. Century Class i Columbia to już trucki opracowane przez Mercedesa, który jest od lat właścicielem Freightlinera.

Guerrillero napisał(a):
Silnik VR5 był okrojoną wersją VR6. W golfach 3 generacji VR6 były rzędowe, ale w 4 generacji pod tą nazwą był już normalny silnik widlasty (tak przynajmniej czytałem na forum golfa), a VR5 jest właśnie z 4 generacji.


Silnik VR jest konstrukcyjnie bardziej silnikiem rzędowym, niż widlastym, ale VW chyba nie mylił nigdy tych oznaczeń. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby z silnika VR 6 usunąć jeden cylinder i zrobić VR 5. Ale silnika w układzie "V" z nieparzystą ilością cylindrów nikt jeszcze nigdy nie zrobił, bo jest to niemożliwe. Silniki "V" mają po dwa cylindry połączone ze sobą, więc z założenia musi ich być parzysta ilość.

_________________
FORUM

YOU TUBE


Pon, 20.11.2006, 1:54
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 4056
Miejscowość: tu i tam....
Post 
tak czy siak za duĹĽo tych cylinderkĂłw,
16 :evil:
jak coś zacznie siadać to wszystko się rozsypie
:>
W lokomotywach spalinowych, tych wielkich dumperach czy nawet statkach to silniki mają nie więcej niż 10 cylindrów,
oczywiście o ogromnej pojemności
:twisted:

_________________
A co to ??" "A po co ??" " A dlaczego ??" :


Pon, 20.11.2006, 9:12
Profil
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 8972
Miejscowość: ignorant motoryzacji
Samochód: hiszpański szajs
Post 
ixxos napisał(a):
tak czy siak za duĹĽo tych cylinderkĂłw,
16 :evil:
jak coś zacznie siadać to wszystko się rozsypie
:>
W lokomotywach spalinowych, tych wielkich dumperach czy nawet statkach to silniki mają nie więcej niż 10 cylindrów,
oczywiście o ogromnej pojemności
:twisted:


a ja tam jestem zwolennikiem dużej ilości "garnków" :P 10 to minimum :lol:

_________________
instalacje elektryczne bielsko-biała Czysciwo Bielsko pralnia dywanów puławy Domy Mieszkalne Pościel dla dzieci fan alfa romeo na wieki Moderator też człowiek - nabija posty i trolluje i ch*j


Pon, 20.11.2006, 10:01
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 12
Post 
Witam!
Prototyp samochodu ciężarowego Mercedes-Benz Actros SpaceMax jest wyposażony silnik OM 502 LA. Jest to 8-cylindrowa jednostka w układzie V, a nie jak cześć osób na forum pisze 9-cylindrowych. Silnik dysponuje mocą 598KM(wynika to zresztą z oznaczenia 1860) przy 2800Nm...

Silnik OM 502 LA jest na rynku od 1996 roku po pewnych modyfikacjach, początkowo był montowany w Actros'ach, nie wiem czy czasem nawet jeszcze do SK nie trafiły.

O silniku W12 i pochodnych poczytacie tutaj:
Cytuj:
Podstawę silnika W12 stanowią dwa bardzo wąskie 4-zaworowe moduły V6, odchylone względem siebie o kąt 72 stopni, które wraz ze wspólnym, 7-krotnie podpartym wałem korbowym tworzą konfigurację V-V, czyli W. Wewnątrz dwóch rzędów V6 kąt między cylindrami wynosi zaledwie 15 stopni.

Link do tekstu źródłowego: http://www.vwclub.pl/Modele/VW%20Phateo ... zedruk.htm

PS. hiob: Bugatti naleĹĽy do Volkswagena


Pon, 20.11.2006, 15:19
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 9296
Miejscowość: ZS
Samochód: E39 & S203
Post 
hiob napisał(a):
Podobno Magnum miał tylko płaską podłogę?

Podobno tak ;-)

_________________
locha lover


Pon, 20.11.2006, 16:01
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 12
Post 
kenji napisał(a):
hiob napisał(a):
Podobno Magnum miał tylko płaską podłogę?

Podobno tak ;-)

Nie tylko, w Europie tylko dwóch producentów samochodów ciężarowych oferuje zupełnie płaską podłogę , czyli tak jak wcześniej wspomnieliście: Renault AE/Magnum
oraz
Mercedes-Benz Actros w kabinie MegaSpace

Reszta ciągników siodłowych posiada "prawie" płaską podłoge lub jej brak, czyli: DAF XF105, Scania R, MAN TGA, VOLVO FH czy Iveco Stralis.


Pon, 20.11.2006, 16:17
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 9296
Miejscowość: ZS
Samochód: E39 & S203
Post 
Don2x44 napisał(a):
oraz
Mercedes-Benz Actros w kabinie MegaSpace

Aha, nie wiedziałem..

Scania T(te z "noskiem") też mają płaską podłogę.

_________________
locha lover


Ostatnio edytowany przez kenji, Pon, 20.11.2006, 17:44, edytowano w sumie 1 raz

Pon, 20.11.2006, 17:23
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 44 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
 cron

Wszelkie sugestie, opinie i uwagi proszę kierować na adres: administrator(at)samochodyswiata(dot)pl

Powered by phpBB3 © 2003-2018