 |
|
Obecny czas: Sob, 27.06.2026, 14:43
|
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy
|
Strona 1 z 1
|
[ 19 posty(ów) ] |
|
a la amerykana- konstrukcja naczep
| Autor |
Wiadomość |
|
witek11
Postów: 1378 Miejscowość: Jarocin, Poznań
|
 a la amerykana- konstrukcja naczep
_________________ http://www.prisonplanet.com/
|
| Czw, 26.10.2006, 17:35 |
|
 |
|
ajw
Postów: 224 Miejscowość: z domu
|
No ciekawe sa niektóre rozwiązania (szczególnie ten "wózek"  ) jednak (przynajmniej ta) jest mniej bezpieczna - np. nie ma tej belki (czy jak to tam się nazywa) po obydwu stronach przed tylnimi kołami zapobiegającej przy ewentualnej kolizji wciągnieciu samochodu osobowego pod koła naczepy  .
|
| Czw, 26.10.2006, 18:27 |
|
 |
|
ixxos
Postów: 4056 Miejscowość: tu i tam....
|
dokładnie Amerykanie powinni zacząć troche myśleć o bezpieczeństwie
przecież to nie jest tak trudno ani drogo dodać osłony przeciwkolizyjne po bokach
_________________ A co to ??" "A po co ??" " A dlaczego ??" :
|
| Pią, 27.10.2006, 7:29 |
|
 |
|
Globetrotter
Postów: 330 Miejscowość: Sobótka
|
Zgadzam sie z tym!! No ale jak nie chcÄ… pomyslec!!
_________________ Miłość do Boga, aut i ciężarówek, która nigdy sie nie skończy...
www.globetrotter.fotosik.pl
|
| Pią, 27.10.2006, 14:54 |
|
 |
|
hiob
Postów: 694 Miejscowość: Charlotte, NC
Samochód: 328i F30;M3 E90;126p
|
Parę uwag. Mamy tu, w Stanach, bardzo precyzyjne, przestrzegane i sprawdzane prawo dotyczące wagi zestawu i obciążeń poszczególnych osi. Z tego wynika typowy układ jezdny: podwójne osie ciągnika i naczepy. Po prostu zestaw może ważyć 80 000 funtów, podwójna oś 34 tys i zostaje 12 na oś przednią. Ale by tak rozłożyć ciężar, musi być możliwość przesuwania wózka w naczepie i siodła w ciągniku. Nie zawsze to się udaje, ale taka jest teoria.
MĂłj ciÄ…gnik jest ciężki, a Ĺ‚adunki sÄ… „typowe”. PrzewoĹşnicy spodziewajÄ… siÄ™, ĹĽe kaĹĽdy bÄ™dzie mĂłgĹ‚ w stanie zabrać do 46 tysiÄ™cy funtĂłw, choć zazwyczaj nie przekraczajÄ… one 44. (2,2 funta to kilogram, a wiÄ™c 44 tys to 20 ton). Ja waĹĽÄ™ pusto 35, wiÄ™c z kaĹĽdym Ĺ‚adunkiem waĹĽÄ…cym ponad 45 mam powaĹĽny problem. Albo muszÄ™ jechać bez paliwa (300 galonĂłw paliwa w moich zbiornikach to ponad 2000 funtĂłw, wiÄ™c majÄ…c maĹ‚o, moĹĽna zaoszczÄ™dzić na wadze), albo muszÄ™ siÄ™ zamienić z innym kierowcÄ… naczepami. W naszej firmie jest 5 tys samochodĂłw, wiÄ™c najczęściej da siÄ™ to zorganizować.
Oczywiście jest też bardzo wiele lekkich ładunków. Teraz mam wszystkiego 7 ton, telewizory plazmowe. Dobrze obudowane i są ułożone tylko w jednej warstwie, więc mam głównie powietrze w naczepie, ale nie zawsze tak jest.
Jest też przepis mówiący o tym, jak daleko ma być oś naczepy od siodła. Każdy stan ma inaczej, ale najczęściej jest to 41 stóp od osi siodła do środka między osiami naczepy. Nieraz więc musimy wybierać, czy zapłacić mandat za przeciążenie osi, czy za zbyt dużą odległość osi od siodła.
Co do zabezpieczeń przed wjeżdżającymi pod koła samochodami, to nikt tego tu nie uważa za problem. My za szybko jeździmy i nikt nie zdąży nam tam wjechać Ale serio, to ponieważ 90% naszego przebiegu to autostrady i zazwyczaj trucki jeżdżą tak szybko jak auta osobowe, to nie ma wielu takich wypadków.
Mnie trzykrotnie usiłował wjechać samochód pod koła naczepy, ale zawsze uderzał w tylne koła, albo ja w jego błotnik i odrzucało go na bok. Gdyby był bliżej ciągnika, zapewne zauważyłby, że wjeżdża we mnie, więc i tak osłona taka nie byłaby potrzebna. Jedyne co się zmieniło, gdy wprowadzono naczepy o długości 53 stóp, to obowiązkowe zderzaki z tyłu, szerokie na całą szerokość samochodu. Po prostu teraz tylne koła są tak daleko wysunięte do przodu, że były przypadki samochodów najeżdżających na naczepę od tyłu i ludzie ginęli, gdy dół skrzyni ładunkowej uderzał w przednią szybę. Teraz teoretycznie ten zderzak zabezpiecza przed takim scenariuszem.
_________________ FORUM
YOU TUBE
|
| Nie, 29.10.2006, 19:58 |
|
 |
|
hiob
Postów: 694 Miejscowość: Charlotte, NC
Samochód: 328i F30;M3 E90;126p
|
Jeszcze o lampach. Nie tak dawno nawet samochody osobowe miały z przodu wymienne, typowe światła. Teraz już te ograniczenia zmieniono, ale tylne lampy naczep i ciągników dalej są zunifikowane. Jest kilka wzorów, ogólnie dostępnych, cała wymiana wymaga tylko wyjęcia lampy z gumowego zamocowania, wciśnięcia w nie nowej i do podłączenia kabli przez typowe gniazdko. Trochę się sprawa komplikuje przy LED-ach, choć te pasują do typowych gumowych uszczelek. Jednak, ponieważ są one droższe, najczęściej montowane są przy pomocy specjalnych nitów i już trzeba mieć odpowiednie narzędzie, by je wymienić. Ponieważ jednak cena LED-ów spada, coraz częściej widuje się je wsadzone po prostu w te gumowe uszczelki.
_________________ FORUM
YOU TUBE
|
| Nie, 29.10.2006, 20:05 |
|
 |
|
witek11
Postów: 1378 Miejscowość: Jarocin, Poznań
|
dzieki hiob! niezle nas zapoznales z przepisami!
hiob napisał(a): OczywiĹ›cie jest teĹĽ bardzo wiele lekkich Ĺ‚adunkĂłw. Teraz mam wszystkiego 7 ton, telewizory plazmowe. Dobrze obudowane i sÄ… uĹ‚oĹĽone tylko w jednej warstwie, wiÄ™c mam głównie powietrze w naczepie, ale nie zawsze tak jest.
czy takie lekkie ladunki nie sa stratne dla firmy?? oplaca sie takie przewozic?
w polsce kombinuja zeby byl full na naczepie
_________________ http://www.prisonplanet.com/
|
| Nie, 29.10.2006, 20:18 |
|
 |
|
hiob
Postów: 694 Miejscowość: Charlotte, NC
Samochód: 328i F30;M3 E90;126p
|
witek11 napisał(a): czy takie lekkie ladunki nie sa stratne dla firmy?? oplaca sie takie przewozic? w polsce kombinuja zeby byl full na naczepie
Mnie to, prawdę mówiąc nie bardzo interesuje. Jestem wynagradzany na milę, niezależnie od rodzaju ładunku. Także puste mile mam płatne, ale już bez dodatku paliwowego.
Firmy majÄ… swoje cenniki i w nich jest pozycja „truckload”, czyli peĹ‚na naczepa. Zazwyczaj komuĹ›, kto ma tyle towaru, ĹĽe i tak zajęłoby to ponad poĹ‚owÄ™ naczepy, bardziej opĹ‚aca siÄ™ wynająć całą naczepÄ™. ZakĹ‚ada plombÄ™ i ma ekskluzywne prawo do pojazdu.
Przy takim towarze jak ten, droga i krucha elektronika, większe straty mogłoby przynieść upychanie tego kolanami, niż zapłacenie drożej za transport, ale za to z gwarancją, że towar dojedzie cały.
_________________ FORUM
YOU TUBE
|
| Nie, 29.10.2006, 21:01 |
|
 |
|
ajw
Postów: 224 Miejscowość: z domu
|
hiob witam Cię na forum - fajnie, że jest z nami ktoś kto zna się na tym jak nikt inny i może nam przedstawić jak to jest za wielką wodą  .
P.S. Trochę pobuszowałem po Twoim blogu i wielki respekt za to: http://img10.picsplace.to/3/DSCN5188.JPG 
|
| Nie, 29.10.2006, 21:18 |
|
 |
|
hiob
Postów: 694 Miejscowość: Charlotte, NC
Samochód: 328i F30;M3 E90;126p
|
Hehe… tylko za co? Za polskiego orĹ‚a, czy za papieskie zawoĹ‚anie? Moja firma nazywa siÄ™ „Totus Tuus Trucking Inc”, wiÄ™c napis nad szybÄ… jest jak najbardziej uzasadniony, choć napis byĹ‚ i wtedy gdy nie byĹ‚o firmy. A jak siÄ™ nie oddamy Jemu caĹ‚kowicie, to caĹ‚e to nasze miotanie siÄ™ nie ma zbyt wielkiego sensu.
A orzeĹ‚? Hmm… MoĹĽna Polaka wyrwać z Polski, ale nie da siÄ™ Polski wyrwać z serca. WiÄ™cej czasu mieszkam juĹĽ w Stanach, niĹĽ w Polsce, ale ciÄ…gle wydaje mi siÄ™, ĹĽe ja tu jestem tylko chwilowo. I na pewno nie czujÄ™ siÄ™ mniej Polakiem, niĹĽ Wy, choć kocham Stany takĹĽe. To ojczyzna moich dzieci i moja przybrana matka. Daje mi chleb i dach nad gĹ‚owÄ….
Pewnie dlatego mam dwie rejestracje na samochodzie. Polska jest co prawda faĹ‚szywa, ale co tam. Na osobowych samochodach teĹĽ mam polskie rejestracje, bo u nas wymagana jest tylko ta z tyĹ‚u. Z przodu sÄ… wiÄ™c europejskie, polskie blachy. I zawsze miĹ‚o, jak na drodze, gdzieĹ› pod kaktusami w Arizonie mija siÄ™ auto z napisem „PKS”, albo z herbem polskiego miasta, albo z orzeĹ‚kiem, choć relatywnie nas coraz mniej, a przybywa braci z innych „paĹ„stw byĹ‚ego obozu”
_________________ FORUM
YOU TUBE
|
| Nie, 29.10.2006, 21:36 |
|
 |
|
ajw
Postów: 224 Miejscowość: z domu
|
O orła mi chodziło. No właśnie z tego co widziałem (choć krótko byłem) niewiele Polaków "przyznaje się" do swojej narodowości  .
|
| Nie, 29.10.2006, 22:10 |
|
 |
|
hiob
Postów: 694 Miejscowość: Charlotte, NC
Samochód: 328i F30;M3 E90;126p
|
ajw napisał(a): O orĹ‚a mi chodziĹ‚o. No wĹ‚aĹ›nie z tego co widziaĹ‚em (choć krĂłtko byĹ‚em) niewiele PolakĂłw "przyznaje siÄ™" do swojej narodowoĹ›ci  .
Masz racjÄ™ i różne sÄ… tego przyczyny. NiektĂłrym nie chce przejść przez gardĹ‚o, ĹĽe sÄ… Polakami i zawsze odpowiadajÄ…, ĹĽe sÄ… „z Europy”. SpotkaĹ‚em siÄ™ z tym wiele razy. Wyraz jakiĹ› dziwnych kompleksĂłw. Ja nie mam z tym problemu, jestem dumny, ĹĽe jestem Polakiem. Inni nie majÄ… uregulowanego do koĹ„ca statusu w USA, wiÄ™c nie chcÄ… siÄ™ ogĹ‚aszać ze swoim pochodzeniem. Jeszcze inni sĹ‚abo znajÄ… jÄ™zyk, za co moĹĽna dostać mandat, wiÄ™c teĹĽ starajÄ… siÄ™ „wyglÄ…dać po AmerykaĹ„sku”. Ale ja jestem zadzior i czasem sprawia mi przyjemność dyskusja z policjantem.
Niedawno Ĺ›ciÄ…gnÄ… mnie jeden na bok na wadze, pytajÄ…c o dokumenty do polskiej tabliczki rejestracyjnej. UsĹ‚yszaĹ‚ ode mnie, co myĹ›lÄ™ o takich, jak on. PowiedziaĹ‚em mu, ĹĽe mam na aucie amerykaĹ„skÄ… rejestracjÄ™ i papiery do niej, a to, co on wziÄ…Ĺ‚ za europejskÄ… rejestracjÄ™, to „bumper stickier”, nalepka na zderzak. On na to, ĹĽe wie lepiej, bo byĹ‚ w Niemczech w wojsku i wie, jak wyglÄ…dajÄ… europejskie rejestracje, a ja z kolei, ĹĽe nie jesteĹ›my w Niemczech, wiÄ™c niech mi nie opowiada bajek. JesteĹ›my w Stanach, na moim aucie jest amerykaĹ„ska rejestracja, a co jest poza niÄ…, to moja sprawa, nie jego. I jak bÄ™dzie siÄ™ upieraĹ‚, ĹĽe jest inaczej, zĹ‚oĹĽÄ™ na niego zaĹĽalenie do przeĹ‚oĹĽonych. To byĹ‚ koniec dyskusji, powiedziaĹ‚ tylko, ĹĽe poznaĹ‚ w armii ĹĽoĹ‚nierzy polskiego pochodzenia, ĹĽe sÄ… najlepszymi ĹĽoĹ‚nierzami i ĹĽyczyĹ‚ mi dobrego dnia.
Ale właśnie niektórzy starają się unikać takich sytuacji. Im ktoś się mniej wyróżnia, tym ma spokojniejsze życie. Cóż. Pewnie mają rację, ale dla mnie pokazanie mojej polskości jest ważniejsze od świętego spokoju.

_________________ FORUM
YOU TUBE
|
| Wto, 31.10.2006, 8:40 |
|
 |
|
pardon
Moderator
Postów: 8972 Miejscowość: ignorant motoryzacji
Samochód: hiszpański szajs
|
hehe fajna historia... tak trzymać 
_________________ instalacje elektryczne bielsko-biała Czysciwo Bielsko pralnia dywanów puławy Domy Mieszkalne Pościel dla dzieci fan alfa romeo na wieki Moderator też człowiek - nabija posty i trolluje i ch*j
|
| Wto, 31.10.2006, 9:31 |
|
 |
|
hiob
Postów: 694 Miejscowość: Charlotte, NC
Samochód: 328i F30;M3 E90;126p
|
 Re: a la amerykana- konstrukcja naczep
witek11 napisał(a): ...krotko mowiac.. lekkosc to jej drugie imie...
A delikatność konstrukcji trzecie  Co prawda jak ktoś ją użytkowuje tak, jak powinien i pilnuje, by nie przeładować, będzie służyć dziesięciolecia. Naprawy też są stosunkowo proste. Ale jak ktoś ryzykuje ładując dwukrotnie więcej, niż przewidział producent, to skutki mogą być takie, jak na tych zdjęciach:
Zobaczyłem to w Nowym Jorku, na Cross Bronx Expresway, Interstate 95, zaraz po zjeździe z mostu Georga Washingtona. Tam jest niesamowicie powybijana i dziurawa droga, więc jak naczepa była stara i być może sporo przeładowana, to się złożyła jak tekturowe pudełko. 
_________________ FORUM
YOU TUBE
|
| Wto, 02.01.2007, 1:00 |
|
 |
|
pardon
Moderator
Postów: 8972 Miejscowość: ignorant motoryzacji
Samochód: hiszpański szajs
|
shit happens  całe szczęście, że nie doprowadziło to do poważniejszego karambolu 
_________________ instalacje elektryczne bielsko-biała Czysciwo Bielsko pralnia dywanów puławy Domy Mieszkalne Pościel dla dzieci fan alfa romeo na wieki Moderator też człowiek - nabija posty i trolluje i ch*j
|
| Wto, 02.01.2007, 9:54 |
|
 |
|
ixxos
Postów: 4056 Miejscowość: tu i tam....
|
o łaaa - chyba strasznie delikatna konstrukcja
o ca takimi się wozi może styropian  - bo chyba nie jakieś ciężkie ładunki
przy wypadkach z pick-upami chyba tak samo siÄ™ rozsypujÄ…
W Europie raczej budujÄ… solidniejsze naczepy i ich ramy
_________________ A co to ??" "A po co ??" " A dlaczego ??" :
|
| Wto, 02.01.2007, 11:49 |
|
 |
|
luKc!u^
Postów: 306 Miejscowość: Zgierz
|
hiob napisał(a): Jestem wynagradzany na milÄ™
hiob jakie sÄ… u was stawki za milÄ™ ? ... sorki za OT
_________________ „M jest najpotężniejszą literą na świecie”
|
| Wto, 02.01.2007, 12:45 |
|
 |
|
hiob
Postów: 694 Miejscowość: Charlotte, NC
Samochód: 328i F30;M3 E90;126p
|
ixxos napisał(a): o Ĺ‚aaa - chyba strasznie delikatna konstrukcja o ca takimi siÄ™ wozi moĹĽe styropian  - bo chyba nie jakieĹ› ciężkie Ĺ‚adunki... Naczepa ma Ĺ‚adowność okoĹ‚o 22 ton. I jeĹĽdĹĽÄ… one wiele lat bez skĹ‚adania siÄ™ jak ta na zdjÄ™ciu. Nie przesadzajmy wiÄ™c. Nie wiem, co byĹ‚o w tamtej naczepie, w jakim byĹ‚a ona stanie, czy nie byĹ‚a naprawiana po wczeĹ›niejszym wypadku, czy nie miaĹ‚a 50 ton Ĺ‚adunku, wiÄ™c trudno spekulować. Ja w kaĹĽdym razie przejechaĹ‚em pięć milionĂłw kilometrĂłw z podobnymi naczepami i ani sam, ani ĹĽaden z moich kolegĂłw nie mieliĹ›my tego typu problemu. To jest pierwszy przypadek, gdy udaĹ‚o mi siÄ™ zobaczyć taki wypadek na drodze. Nawiasem mĂłwiÄ…c nakrÄ™ciĹ‚em krĂłciutki film o naczepie-kontenerze, ktĂłra ma ramÄ™. "PudĹ‚o" moĹĽna z tej ramy zdjąć, ĹĽeby przewieĹş je kolejÄ…. Wagon moĹĽe przewieĹş dwa takie kontenery poĹ‚oĹĽone jeden na drugim, stÄ…d pomysĹ‚ naczepy tego typu. Nie jest to jednak zwykĹ‚y, typowy kontener do wysyĹ‚ki statkami, gdyĹĽ nie ma tak mocnej konstrukcji, ĹĽeby moĹĽna byĹ‚o ustawić na nim kilka innych kontenerĂłw: http://video.google.com/videoplay?docid=5655230738607092264&hl=enluKc!u^ napisał(a): hiob napisał(a): Jestem wynagradzany na milÄ™ hiob jakie sÄ… u was stawki za milÄ™ ? ... sorki za OT
Ja mam dolara plus tzw. "fuel surcharge", dodatek za drogie paliwo. Ten dodatek zmienia się co tydzień, w zależności od średniej ceny paliwa w USA. Ostatnio waha się on między 20-30 centów na milę.[/url]
_________________ FORUM
YOU TUBE
|
| Wto, 09.01.2007, 7:09 |
|
 |
|
Szakall69
Postów: 5892 Miejscowość: Kraków
Samochód: Audi A3 1.8 `98
|
naczepa fajna ale może sie z niąc różnie dziać
hiob - szacunek dla Ciebie i dla Twojej Ciężarówy 
|
| Wto, 09.01.2007, 18:51 |
|
|
|
Strona 1 z 1
|
[ 19 posty(ów) ] |
|
Kto jest online |
Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości |
|
Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum Nie możesz edytować swoich postów na tym forum Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
|
|  |