Obecny czas: Pon, 15.07.2019, 19:22
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Przepisy: Zderzenie ze zwierzęciem 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Postów: 632
Post Przepisy: Zderzenie ze zwierzęciem
Cytuj:
Kwestia odpowiedzialności i możliwość uzyskania odszkodowania związanego z naprawą pojazdu w sytuacji, kiedy dojdzie do zderzenia ze zwierzęciem zależy od okoliczności, w których do zdarzenia doszło. Jeżeli do uszkodzenia samochodu doszło na przykład przez psa, który wybiegł z terenu gospodarstwa rolnego, to za szkody powstałe w ten sposób odpowiada solidarnie właściciel gospodarstwa i ubezpieczyciel, w którym miał wykupioną polisę OC rolników. Właściciel pojazdu może zatem w konkretnych okolicznościach żądać naprawienia szkody z OC rolnika. Stanowisko takie potwierdził Sąd Najwyższy w uchwale składu 7 sędziów z dnia 20 czerwca 2017 r., III CZP 114/16.

Dziki(e) na drodze
W przypadku kolizji ze zwierzęciem dzikim (leśnym) istotne jest między innymi oznaczenie drogi. Droga, na której doszło do kolizji pojazdu poszkodowanego z np. sarną jest zawsze pod zarządem konkretnego podmiotu. Zarządcy drogi, na podstawie przepisów ustawy zobowiązani są do utrzymania jej nawierzchni, chodników, drogowych obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń związanych z drogą. Przez szeroko rozumiane utrzymanie drogi należy natomiast rozumieć wykonywanie czynności zmierzających m.in. do zwiększenia bezpieczeństwa i wygody ruchu.

W ramach tych obowiązków zarządca drogi obowiązany jest ustalać organizację ruchu na drodze oraz stosować znaki i sygnały drogowe zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów wykonawczych, w tym o migracjach dzikich zwierząt (chodzi tutaj o znak A –18b).

Zaniechanie lub wadliwe wypełnienie tych obowiązków w tym nie ustawienie odpowiednich znaków i będące z nim w związku przyczynowym zdarzenia wywołujące szkody prowadzi do powstania odpowiedzialności odszkodowawczej po stronie zarządcy drogi. Takie stanowisko potwierdza orzecznictwo Sądu Najwyższego, odnośnie odpowiedzialności zarządcy, który będzie ponosił, za powstałą na drodze ruchu publicznego szkodę, w wyniku zderzenia się zwierzęcia z mechanicznym środkiem komunikacji, jeżeli do zdarzenia doszło na obszarze, gdzie ostrzegający znak drogowy powinien zostać, ale nie został w wyniku zaniechania ustawiony (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 kwietnia 1974 r. (sygn. akt II CR 157/74).

Likwidacja szkody
Często jednak zdarza się tak, że na etapie likwidacji szkody zarządca nie uznaje swojej odpowiedzialności, więc może istnieć konieczność udania się do sądu, co będzie wiązało się z wykazaniem swoich racji, a w szczególności winy zarządcy w niedochowaniu obowiązków, które na nim ciążyły.

Likwidacja szkody z własnego AC jest prawdopodobna, o ile warunki szczególne ubezpieczenia przewidują taką możliwości, warto zatem zapoznać się z nimi, aby nie mieć przykrej niespodzianki, gdy ubezpieczyciel odmówi pokrycia kosztów naprawy.

Pomoc dla zwierzęcia
Pamiętajmy, że podczas zdarzeń ze zwierzętami, prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, zobowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia zwierzęciu stosownej pomocy lub zawiadomienia służb (np. członka Polskiego Związku Łowieckiego, inspektora organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, funkcjonariusza Policji czy Straży Granicznej). Zaniechanie powyższego obowiązku skutkuje popełnieniem wykroczenia zagrożonego karą aresztu lub grzywny. Również usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo do powyższego czynu jest karalne.

(c) KATALOG dla kierowców

_________________
http://www.trynid.pl - wszystko co chcesz wiedzieć o motoryzacji
[teksty to wyraz moich osobistych poglądów, nie należy ich identyfikować z linią programową Trynid.pl]


Sob, 13.10.2018, 16:39
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  


Wszelkie sugestie, opinie i uwagi proszę kierować na adres: administrator(at)samochodyswiata(dot)pl

Powered by phpBB3 © 2003-2018