Obecny czas: Czw, 28.03.2024, 9:58




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 
Nowe przepisy dotyczące OC 
Autor Wiadomość
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 8971
Miejscowość: ignorant motoryzacji
Samochód: hiszpański szajs
Post Nowe przepisy dotyczÄ…ce OC
ZmieniajÄ… siÄ™ przepisy o ubezpieczeniu OC

11 lutego 2012 wchodzi w życie duża zmiana przepisów o obowiązkowych ubezpieczeniach od odpowiedzialności cywilnej. Obejmie właścicieli aut oraz rolników.

Najwięcej zmian dotyczy zasad wypowiadania umów oraz kontynuacji umów przez nowych właścicieli samochodów. Nowe przepisy będą stosowane wyłącznie do umów ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC) zawartych od soboty, tj. 11 lutego. Jeżeli ktoś zawarł umowę przed tym dniem, wówczas będą stosowane do niej jeszcze przepisy dotychczasowe.

Najwięcej zmian dotyczy zasad wypowiadania umów ubezpieczenia OC. Od soboty firmy ubezpieczeniowe będą musiały wysłać ubezpieczonym, nie później niż na 14 dni przed końcem okresu rocznego okresu ubezpieczenia, informację o ubezpieczeniu na kolejny okres ubezpieczenia i o jego warunkach. Muszą w niej podać m.in. propozycję wysokości składki i okoliczności, kiedy składka może się zmienić. W informacji musi też znaleźć się przypomnienie, że dotychczasową umowę można wypowiedzieć, oraz informacja, w jakiej formie, w jaki sposób oraz w jakim terminie można to zrobić.

Ten, kto z powodu automatycznego odnowienia dotychczasowej polisy, znajdzie się w sytuacji, że będzie miał "podwójne ubezpieczenie" OC, będzie mógł wypowiedzieć tę umowę, która została automatycznie przedłużona. Wypowiedziana w tym trybie umowa rozwiąże się już z dniem wypowiedzenia.

Po to, żeby uniknąć automatycznego zawarcia nowej umowy i znalezienia się w sytuacji "podwójnego ubezpieczenia", wystarczy nadać na poczcie listem poleconym oświadczenie o rezygnacji z kolejnej umowy. Od 11 lutego wystarczy to zrobić nie później niż na jeden dzień przed upływem rocznego okresu ubezpieczenia, bo wprowadzona zostaje zasada tzw. stempla pocztowego. Polega ona na tym, że jeżeli ktoś prześle listem poleconym oświadczenie o wypowiedzeniu lub odstąpieniu od umowy ubezpieczenia OC, to decydująca będzie data nadania oświadczenia na poczcie, a nie - jak dotychczas - data doręczenia do firmy ubezpieczeniowej. Warto tylko pamiętać o zachowaniu dowodu nadania listu.

Uwaga: zasada stempla pocztowego nie ma zastosowania do umów ubezpieczenia zawartych do piątku, tj. do 10 lutego. Jeżeli więc ktoś chce zrezygnować z odnowienia takiej umowy, musi pamiętać o tym, że nie wystarczy terminowe nadanie przesyłki na poczcie - wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC musi dotrzeć do ubezpieczyciela najpóźniej na jeden dzień przed upływem końca okresu ubezpieczenia.

Nowością jest też to, że oświadczenia o wypowiedzeniu lub odstąpieniu od umowy będzie można składać agentowi ubezpieczeniowemu. Nie dotyczy to umów ubezpieczenia zawartych do 10 lutego 2012 r.

Kolejna ważna zmiana polega na tym, że nowy właściciel auta będzie mógł wypowiedzieć otrzymaną wraz z pojazdem umowę przez cały okres jej trwania. Jeżeli tak zrobi, to umowa zostanie rozwiązana natychmiast - z dniem jej wypowiedzenia, a nie - jak dotychczas - z upływem 30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego. Wystarczy więc napisać np. "oświadczam, że wypowiadam umowę ubezpieczenia z dniem...". Zmiana ta dotyczy nie tylko kupujących, ale też obdarowanych, spadkobierców, najemców.

Nowy właściciel auta, nawet jeśli przejmie umowę ubezpieczenia od sprzedającego auto i jej nie wypowie, musi pamiętać o tym, że nie będzie już ona - jak dotychczas - automatycznie odnowiona na mocy tzw. klauzuli prolongacyjnej. Ulegnie ona rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta. Jeżeli więc nowy właściciel będzie chciał korzystać z ubezpieczenia w tej samej firmie ubezpieczeniowej, w której dotychczas było ubezpieczone auto, wówczas będzie musiał wypowiedzieć umowę zawartą przez poprzednika i najpóźniej w tym samym dniu zawrzeć nową umowę ubezpieczenia OC. Tylko to zapewni mu ciągłość ochrony ubezpieczeniowej.

W razie wypowiedzenia umowy firma ubezpieczeniowa będzie musiała zwrócić składkę za niewykorzystany okres ubezpieczenia nie później niż w ciągu 14 dni od dnia np. wypowiedzenia umowy czy odstąpienia od niej. W razie sprzedaży pojazdu, poprzedni właściciel nie musi już okazywać kopii polisy ubezpieczeniowej, żeby dostać zwrot składki.

moto.onet.pl za Katarzyna Jędrzejewska (PAP)

_________________
instalacje elektryczne bielsko-biała Czysciwo Bielsko pralnia dywanów puławy Domy Mieszkalne Pościel dla dzieci fan alfa romeo na wieki Moderator też człowiek - nabija posty i trolluje i ch*j


Sob, 11.02.2012, 14:55
Profil
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 24507
Post Re: Nowe przepisy dotyczÄ…ce OC
Nareszcie się ktoś obudził i zajął tym chorym tematem. Dotychczasowe podejście w tej kwestii było delikatnie mówiąc chore. Nie wiem w jakim cywilizowanym kraju jaka komercyjna usługa jest przedłużana automatycznie bez zgody właściciela. Do tego nawet, jak już do tego dojdzie, to dotychczasowe podejście, że można było mieć dwie składki na raz były czystym kuriozum. No nic, grunt, że się zmieniło na lepsze. Dzięki Donek!

_________________
| pajacyk.plpolskieserce.pl | Kliknij raz dziennie. Codziennie.


Sob, 11.02.2012, 15:15
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 3978
Miejscowość: Pomorze
Samochód: Opel Astra G Caravan
Post Re: Nowe przepisy dotyczÄ…ce OC
Niestety raz wpadłem w to pułapkę. Zmieniałem ubezpieczyciela z AXA na BRE. Temu pierwsze wysłałem rezygnacje, ale nie odpowiadał więc stwierdziłem, że sprawa załatwiona. Wysłałem tydzień przed końcem okresu ubezpieczeniowego. Zapisałem się do innego, a ten odpowiedział mi, że mój okres ubezpieczeniowy zacznie się za 3 dni. Problem w tym, że oznaczało to jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu. Gdyby nie to AXA mogłaby mnie pocałować wiecie gdzie. No i to był początek moich problemów. Po paru dniach jak już miałem zapłacone i wykupione OC u BRE odezwała się AXA. Napisali mi, że w związku z tym, że nie podjąłem decyzji o rezygnacji bądź przedłużeniu oni automatycznie zrobili to drugie i kazali w ciągu 7 dni z góry zapłacić za OC 1300zł. Za auto z silnikiem 1.0. WTF? sobie myślę. Zadzwoniłem tam do AXA, a oni powiedzieli, że wysłałem za późno pismo i przyszła do nich rezygnacja 2 dni po terminie więc nie mogą jej uwzględnić. Walczyłem z nimi półroku aż w końcu dałem sobie spokój i zapłaciłem im w dwóch ratach.
Dlaczego te nieroby w sejmie dopiero teraz na to wpadli, a nie 2 lata temu kiedy miałem problem.


Sob, 11.02.2012, 15:53
Profil
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 23638
Miejscowość: Bydgoszcz
Samochód: Opel Astra II
Post Re: Nowe przepisy dotyczÄ…ce OC
Zapłaciłeś ? :shock: Domagaj się teraz zwrotu, a jak ! Jak wysyłałeś rezygnacje to nie chciałeś żeby przyszło do Ciebie potwierdzenie dostarczenia ? Miałbyś święty spokój, a tak mogli Cię nabić w butelkę :>

_________________
Moderator nie nabija postów - Moderator ma wiele do powiedzenia.


Sob, 11.02.2012, 17:28
Profil
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 24507
Post Re: Nowe przepisy dotyczÄ…ce OC
Prawo nie działa wstecz to raz. Dwa, to nie jest urząd i data stempla pocztowego nie ma znaczenia. Dlatego z reguły takie rzeczy załatwia się osobiście.

_________________
| pajacyk.plpolskieserce.pl | Kliknij raz dziennie. Codziennie.


Sob, 11.02.2012, 17:42
Profil
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 23638
Miejscowość: Bydgoszcz
Samochód: Opel Astra II
Post Re: Nowe przepisy dotyczÄ…ce OC
Nie zawsze da się to załatwić osobiście gdzie główna siedziba znajduje się w innym mieście, jak np MTU gdzie ma siedzibę w Trójmieście. Jak rezygnowałem z ubezpieczenia to wysłałem list miesiąc wcześniej znając możliwości naszej poczty polskiej :D

_________________
Moderator nie nabija postów - Moderator ma wiele do powiedzenia.


Sob, 11.02.2012, 18:23
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 3978
Miejscowość: Pomorze
Samochód: Opel Astra G Caravan
Post Re: Nowe przepisy dotyczÄ…ce OC
Kobi napisał(a):
Zapłaciłeś ? :shock: Domagaj się teraz zwrotu, a jak ! Jak wysyłałeś rezygnacje to nie chciałeś żeby przyszło do Ciebie potwierdzenie dostarczenia ? Miałbyś święty spokój, a tak mogli Cię nabić w butelkę :>


No właśnie robiłem to w pośpiechu bo dokładnie tydzień przed końcem przypomniało mi się, że niedługo będzie miał auto bez OC. Dlatego wysłałem bez potwierdzenia odbioru, szybko szukałem innego ubezpieczyciela bo miesiąc przed końcem AXA wysłała mi pismo z propozycją ceny i delikatnie mówiąc była nienormalna. Znalazłem, odrazu podpisałem. Już wtedy trochę zmartwiło mnie to, że dopiero za 3 dni uruchomią ubezpieczenie, a więc jeden dzień przerwy. Tylko sądziłem, że z AXA już wszystko załatwione. Dziwił mnie tylko brak telefonu, pisma czy cokolwiek. Po paru dniach wszystko się wyjaśniło niestety.
Walczyłem z nimi półroku i naprawdę nie chcę dalej tego ciągnąć. Odrazu jak wszystko wpłaciłem wysłałem jeszcze raz do nich pismo z rezygnacją. Gdy przyszła odpowiedź, że rezygnacja została przyjęta to wysłałem kolejne pismo z prośbą o zwrot pieniędzy licząc od dnia rezygnacji do końca umowy. Nie doczekałem się odpowiedzi ani tymbardziej pieniędzy. Jednak nie chciałem mieć z nimi już nic do czynienia.
Jak mogę wszystko odradzam AXA bo mnie okradli w biały dzień i to legalnie dzięki durnym przepisom. Mam nadzieje, że ktoś jak trafi ten temat też przemyśli czy zostać klientem tej bandyckiej firmy.


Nie, 12.02.2012, 2:04
Profil
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 24507
Post Re: Nowe przepisy dotyczÄ…ce OC
Nie odradzaj ludziom AXA, tylko na przyszłość myśl. Nie miej pretensji do firmy, że działa zgodnie z prawem. Każdy inny ubezpieczyciel zachowałby się dokładnie tak samo i nie znam z autopsji nikogo, komu by darowali.

_________________
| pajacyk.plpolskieserce.pl | Kliknij raz dziennie. Codziennie.


Nie, 12.02.2012, 14:40
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 3978
Miejscowość: Pomorze
Samochód: Opel Astra G Caravan
Post Re: Nowe przepisy dotyczÄ…ce OC
Cytuj:
Nie odradzaj ludziom AXA, tylko na przyszłość myśl.


Nie rozumiem o ci chodzi. Przeczytałeś co napisałem? Wszystko zrobiłem jak należy oprócz tego, że nie wysłałem rezygnacji z potwierdzeniem. Tu mój błąd. Wysłałem tydzień przed końcem więc spokojnie dostali pismo jeszcze przed zakończeniem się okresu ubezpieczeniowego. Jednak uważają, że dostali 2 dni po terminie co jest wierutną bzdurą. Wiem, że PP działa jak działa, ale zwykły list wysłany priorytetem nie idzie ponad tydzień. :/ Druga firma zrobiła mnie w konia bo zamiast zrobić tak jak inne firmy ubezpieczeniowe rozpocząć okres ubezpieczenia następnego dnia od zaksięgowania składki to zrobili dopiero 3 dni później. AXA to wykorzystała. Owszem działali wg prawa, ale ułomnego i wykorzystali to przeciw klientowi. Co to za firma? Do tego jak już im zapłaciłem i poprosiłem o zwrot za pozostały okres (nie całą kwotę) nagle zamilkli, a dzwoniąc dowiedziałem się, że sprawa jest w toku i muszę cierpliwie czekać. Tak kilka razy. Także do kogo ma mieć pretensje jak nie do AXA. Wiem,że firmy ubezpieczeniowe to ogólnie firmy, z którymi najczęściej mają problemy klienci i to zrobiłaby pewnie większość konkurentów. Co nie zmienia faktu, że spotkałem mnie to u AXA i dlatego będę ich odradzał.


Nie, 12.02.2012, 15:13
Profil
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 24507
Post Re: Nowe przepisy dotyczÄ…ce OC
Przykro mi, ale nie jesteś w stanie tego jednoznacznie stwierdzić. List owszem, zazwyczaj trafia na drugi dzień do odbiorcy, ale są i przypadki, że idzie ponad tydzień - taki urok poczty polskiej. Jasne, mogli trochę to przeciwko tobie wykorzystać, ale wina i tak jest bezwzględnie twoja, bo nie dopilnowałeś swojej sprawy.

_________________
| pajacyk.plpolskieserce.pl | Kliknij raz dziennie. Codziennie.


Nie, 12.02.2012, 15:39
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 6345
Miejscowość: Bielsko-Biała
Samochód: E36 318ti / 626 gf
Post Re: Nowe przepisy dotyczÄ…ce OC
precz z obowiazkowym oc! jak robie auto i nim nie jezdze to uwazam ze przymus oc jest poje**ny! gardze polska! precz z polska!

_________________
http://www.tanidrift.pl


Pią, 30.03.2012, 13:22
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 3978
Miejscowość: Pomorze
Samochód: Opel Astra G Caravan
Post Re: Nowe przepisy dotyczÄ…ce OC
Czy w którymś kraju jest inaczej? Wszędzie jest podobnie. Tymczasowo możesz wykupić OC tylko w przypadku pojazdów zabytkowych. Zarejestruj go więc jako zabytek. :lol:


Sob, 31.03.2012, 8:57
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 6345
Miejscowość: Bielsko-Biała
Samochód: E36 318ti / 626 gf
Post Re: Nowe przepisy dotyczÄ…ce OC
w d*pie byłeś g*wno widziałeś, w niemczech czy czechach możesz rajdówkę zarejestrować mimo klatki itd i masz OC płacone jak sobie jedziesz na rajd na kołach i policja się wtedy nie przypier**la.

precz z polskÄ…

_________________
http://www.tanidrift.pl


Wto, 03.04.2012, 21:08
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
 cron

Wszelkie sugestie, opinie i uwagi proszę kierować na adres: administrator(at)samochodyswiata(dot)pl

Powered by phpBB3 © 2003-2018