Obecny czas: Pią, 29.03.2024, 8:14




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 
Pytanie dotyczące manewru wyprzedzania. 
Autor Wiadomość

Postów: 13
Post Pytanie dotyczÄ…ce manewru wyprzedzania.
Otóż wczoraj zaczalem kurs na prawko i byłem na pierwszym wykladzie. Wykladowca zapytal w kiedy kierowca ma obowiazek wlaczyc kierunkowskaz. Padly odpowiedzi "zmiana kierunku jazy, zmiana pasa i wyprzedzanie". Wykladowca powiedzial ze tylko w 2 sytuacjach mamy obowiazek wlaczyc kierunkowskaz a konkretnie przy zmianie pasa i zmianie kierunku ruchu. Powiedzial tez (z tego co zrozumialem,a bylem troche zmeczony, ze przy wyprzedzaniu nie trzeba wlaczac kierunkowskazu gdyz nie zmieniamy kierunku ruchu ani nie zmieniamy pasa. Tyczy sie to oczywiscie drogi dwukierunkowej na ktorej mamy po jednym pasie ruchu na strone(nie wiem czy poprawnie to wyjasnilem ale inaczej nie potrafie :P). Natomiast na drodze ekspresowej juz wlaczamy kierunkowskaz ale to nie dlatego ze wyprzedzamy tylko dlatego ze zmieniamy pas ruchu. Zawsze jak jezdze gdzies z mama lub tata to ten kierunowskaz wlaczaja. Wyjasnijcie mi prosze o co chodzi bo juz mam metlik w glowie :P


Sob, 06.11.2010, 11:02
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 3267
Miejscowość: Rumia
Samochód: Reno TCe 200
Post Re: Pytanie dotyczÄ…ce manewru wyprzedzania.
Zmień instruktora, jak Ci takie bzdury wygaduje. A jak niby kierowcy jadący za Tobą mają wiedzieć, że zaczynasz wyprzedzać? Nie zasygnalizujesz, oni też zaczną wyprzedzać i może być wielkie bum. Przy wyprzedzaniu, jak by nie patrzeć, też zmieniasz pas ruchu - na ten o przeciwnym kierunku. Wyjątkiem są sytuacje, gdy podczas wyprzedzania nie przekraczasz linii oddzielającej pasy ruchu - wtedy nie jesteś zobowiązany tego sygnalizować.

_________________
Pozdrawiam, PiasQ


Sob, 06.11.2010, 11:20
Profil

Postów: 13
Post Re: Pytanie dotyczÄ…ce manewru wyprzedzania.
Ok dzieki za wyjasnienie ;) To niekoniecznie musiala byc wina instruktora bo tak jak napisalem, bylem dosyc zmeczony i moglem zle zrozumiec no ale teraz bede juz wiedzial co i jak :) Przynajmniej nie wyjde na idiote.. :P


Sob, 06.11.2010, 11:45
Profil

Postów: 5
Miejscowość: Kraków
Post Re: Pytanie dotyczÄ…ce manewru wyprzedzania.
No to całe szczęście, że istnieje prawdopodobieństwo Twojego zmęczenia. Jeśli w tym kraju są instruktorzy, którzy wykładają takie brednie to zaczynam się obawiać...

_________________
Świadomi kierowcy
Drogowe absurdy
Weźmy sprawy w swoje ręce


Wto, 09.11.2010, 16:34
Profil
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 8971
Miejscowość: ignorant motoryzacji
Samochód: hiszpański szajs
Post Re: Pytanie dotyczÄ…ce manewru wyprzedzania.
no może miał na myśli, że ty jedziesz lewym pasem a prawym sie wlecze włoski hatch na lawecie - wówczas nie zmieniasz pasa ale jakby nie było wyprzedzasz go, więc tu nie musisz nikomu migać

_________________
instalacje elektryczne bielsko-biała Czysciwo Bielsko pralnia dywanów puławy Domy Mieszkalne Pościel dla dzieci fan alfa romeo na wieki Moderator też człowiek - nabija posty i trolluje i ch*j


Wto, 16.11.2010, 18:05
Profil

Postów: 10
Post Re: Pytanie dotyczÄ…ce manewru wyprzedzania.
Moim zdaniem żeby wyprzedzić pojazd należy zmienić pas ruchu a jak będziesz zdawać egzamin to musisz każdy manewr zamiana pasa ruchu sygnalizować, nawet jak samochód jest zaparkowany na chodniku ale wystaje trochę na chodnik to trzeba mignąć dla świętego spokoju żeby się instruktor nie mógł przyczepić. 2 takie zaniedbania i masz negatywny egzamin


Wto, 16.11.2010, 21:24
Profil

Postów: 16
Miejscowość: Warszawa
Post Re: Pytanie dotyczÄ…ce manewru wyprzedzania.
Wyprzedzanie sygnalizujesz światłem nie dla zabawy, ale dla bezpieczeństwa. I zawsze musisz włączyć kierunkowskaz. Bo inaczej samochód przed tobą też może zacząć w tej samej chwili manewr wyprzedzania. Więc miejmy nadzieję, że to twój błąd w słuchaniu. Bo jeśli nie, to z takim instruktorem nie zdasz na pewno egzaminu.

_________________
Suknie ślubne na 2011 moje dzieła.


Wto, 16.11.2010, 21:51
Profil

Postów: 10
Post Re: Pytanie dotyczÄ…ce manewru wyprzedzania.
Choć na egzaminie, gdzie będziesz musiał jechać "przepisowo" dużo Cię tych manewrów wyprzedzania na pewno nie spotka, a jak zdasz już prawko to myślę że łatwiej dla kierowcy jest wiedzieć czy ktoś za nim zamierza go wyprzedzać czy nie :)


Czw, 18.11.2010, 18:56
Profil

Postów: 16
Miejscowość: Warszawa
Post Re: Pytanie dotyczÄ…ce manewru wyprzedzania.
Na egzaminie chyba jest obowiązkowo jedno wyprzedzanie. No może z obowiązkiem to przesadziłem, ale rowerzysta trafia się dal 99% zdających. Jego też trzeba wyprzedzić z użyciem kierunkowskazu.

_________________
Suknie ślubne na 2011 moje dzieła.


Czw, 18.11.2010, 19:30
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 825
Miejscowość: Warszawa
Post Re: Pytanie dotyczÄ…ce manewru wyprzedzania.
Pypek napisał(a):
a bylem troche zmeczony


i stąd Twoje niejasności...

Gdy się wyprzedza to włącza się kierunkowskaz, następnie jak już jesteśmy na przeciwległym pasie to go wyłaczamy co większość kierowców nie robi. Jedziemy pasem nie robimy manewru tylko jesteśmy w jego trakcie więc niby po co to sygnalizować. Gdy wracamy na prawy pas to oczywiście prawy kierunkowskaz.

A z drogą ekspresową jest tak samo. Trochę nie możliwe aby instruktor tak ci powiedział. Musiałem coś z kontekstu wyciągnąć...

Tak jak powiedział twój instruktor: kierunkowskaz tylko wtedy gdy zmieniamy pas ruchu i zmieniamy kierunek jazdy. Dodał bym tu jeszcze włączanie do ruchu

_________________
Tak rodzi się Miłość

Polski Fiat 127p 74'

ForzaItalia


Sob, 25.12.2010, 14:30
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 6258
Miejscowość: Racibórz - Wawa
Samochód: Das Auto mit TDI
Post Re: Pytanie dotyczÄ…ce manewru wyprzedzania.
Sorry za odkop, ale nie wytrzymałem :lol:
To, że ktoś będący na kursie nie ma pojęcia czym jest wyprzedzanie można przeboleć. Ale żeby ludzie posiadający prawo jazdy nie wiedzieli? Cieno ;)
Wyprzedzanie to przejazd obok innego pojazdu, będącego w ruchu, poruszającego się wolniej niż pojazd wyprzedający. A więc manewr wyprzedzania trwa tylko wtedy, kiedy oba pojazdy jadą obok siebie. Zaczyna się w momencie gdy przedni zderzak samochodu wyprzedzającego znajdzie się na wysokości tylnego zderzaka pojazdu wyprzedzanego. Kończy się, kiedy tylny zderzak pojazdu wyprzedzającego minie przedni zderzak pojazdu wyprzedzanego. Tylko wtedy trwa manewr wyprzedzania. Oczywiście w tym przypadku nie używa się kierunkowskazu. Kierunkowskazu używa się tylko w przypadku zmiany pasa, skrętu bądź włączania się do ruchu.

_________________
Old Opels never die!!!
Opel - Wir lieben autos
Od dużej pojemności lepsza jest tylko jeszcze większa pojemność - A. Opel
08.2007 - 08.2010 - '93 Opel Vectra GT - Rost In Peace ;(


Śro, 16.02.2011, 18:06
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 2897
Miejscowość: Inowrocław | Poznań
Post Re: Pytanie dotyczÄ…ce manewru wyprzedzania.
lordzofmafia - przed wyprzedzaniem jak i po nim należy włączyć kierunkowskaz, gdyż zmieniamy wtedy pas ruchu. i samo wyprzedzanie nie jest jednoznaczne - "wyprzedzanie" to jak mówisz, ale "manewr wyprzedzania" to już: podjechanie do pojazdu, włączenie kierunkowskazu, rozejrzenie się, zmiana pasa ruchu, wyłączenie kierunkowskazu (o czym dużo kierowców zapomina) wyprzedzenie, włączenie kierunkowskazu, zmiana pasa ruchu, wyłączenie kierunkowskazu i kontynuowanie jazdy.

No dokładniej nie da się chyba tego przedstawić :mryellow:


Śro, 16.02.2011, 20:14
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 6258
Miejscowość: Racibórz - Wawa
Samochód: Das Auto mit TDI
Post Re: Pytanie dotyczÄ…ce manewru wyprzedzania.
Nie masz racji. Określenie wyprzedzanie w ogóle nie istnieje w kodeksie drogowym. Jest tylko manewr wyprzedzania i oznacza on dokładnie to co opisałem. Manewr wyprzedzania może (lecz nie musi) być poprzedzony i zakończony manewrem zmiany pasa ruchu. I to wtedy używa się kierunkowskazu, a nie w czasie manewru wyprzedzania. Określenie wyprzedzanie jest określeniem potocznym.

_________________
Old Opels never die!!!
Opel - Wir lieben autos
Od dużej pojemności lepsza jest tylko jeszcze większa pojemność - A. Opel
08.2007 - 08.2010 - '93 Opel Vectra GT - Rost In Peace ;(


Śro, 16.02.2011, 20:38
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 2897
Miejscowość: Inowrocław | Poznań
Post Re: Pytanie dotyczÄ…ce manewru wyprzedzania.
No to w takim razie Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego podaje złe informacje ? :lol: to co napisałem wyżej to deska w deskę słowa instruktorów z WORD-u :P


Śro, 16.02.2011, 21:22
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 3267
Miejscowość: Rumia
Samochód: Reno TCe 200
Post Re: Pytanie dotyczÄ…ce manewru wyprzedzania.
Ogólnie na początku o tym napisałem i nie wiem co tu jeszcze więcej pisać. Przy zmianie pasa ruchu podczas manewru wyprzedzania zmianę pasa sygnalizuje się kierunkowskazem. Jeśli do wyprzedzenia niepotrzebna jest zmiana pasa ruchu to tego nie sygnalizujemy. Oczywiście błędem jest ciągle "trzymanie" lewego kierunkowskazu podczas wyprzedzania, kierunkowskazu używa się TYLKO do zmiany pasa ruchu, kierunku jazdy lub włączania sie do ruchu.

_________________
Pozdrawiam, PiasQ


Śro, 16.02.2011, 21:39
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
 cron

Wszelkie sugestie, opinie i uwagi proszę kierować na adres: administrator(at)samochodyswiata(dot)pl

Powered by phpBB3 © 2003-2018