Obecny czas: Pon, 22.06.2026, 8:00




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
'1974 Polski FIAT / FSM 126p BOMBEL 
Autor Wiadomość
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 20837
Miejscowość: Łódź / Warszawa
Samochód: Fiat Delta 3
Post '1974 Polski FIAT / FSM 126p BOMBEL
A Polacy nie gęsi...!

Z chwilą uruchomienia seryjnej produkcji licencyjnego Fiata 126p rozpoczęto prace nad wersjami pochodnymi tego samochodu. Nawiązano współpracę z warszawską Akademią Sztuk Pięknych, gdzie opracowano projekty bryły samochodu dostawczego oraz wersji kombi. Jako pierwszy do realizacji został skierowany furgon. Zmianie uległa tylna część nadwozia pojazdu. Przestrzeń ładunkową przykryto sztywną nadbudową wykonaną z tworzywa sztucznego. Jej obły kształt spowodował, że pojazd ten otrzymał nazwę "Bombel". Budowę prototypu zakończono w 1974 roku. Mimo umieszczenia z tyłu samochodu zespołu napędowego uzyskano przestrzeń ładunkową o objętości około 1 m3 Miała ona dwa poziomy górny o płaskiej powierzchni dostępny przez tylne drzwi i dolny, który tworzyła wnęka za przednimi fotelami. Istniała możliwość łatwego zamontowania kanapy tylnej z PF 126p po usunięciu siatki i półki górnego poziomu. Wykonano również wersję tego pojazdu z dodatkowymi oknami bocznymi w laminatowej nadbudowie.
http://www.autoera.dt.pl/gal_view.php3? ... =0&count=3
A bułeczki dojeżdżały ciągle jeszcze ciepłe :lol:

Silnik 4-suwowy, 2-cylindrowy
Pojemność skokowa 594 cm3
Moc 23 KM
Usytuowanie / napęd tył / tylny
Wymiary dł./szer./wys -
Rozstaw osi 1840 mm
Ładowność 300 kg
Pojemność bagażnika ok.1000 l
Liczba drzwi / miejsc 2 / 2
Hamulce hydrauliczne, bębnowe
Zawieszenie przód-resor poprzeczny, tył-sprężyny śrubowe i amortyzatory
Ogumienie 135 SR 12
ZuĹĽycie paliwa 5 l / 100 km
Masa - kg
V max 105 km/h

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

To mój rówieśnik :lol:

_________________
Fanpage SamochodySwiata.pl || Mój Instagram


Pon, 17.07.2006, 21:45
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 22089
Post 
W średniej szkole mieliśmy w kalsie kumpla o ksywie Bombel :lol: tłukluśmy go niemiłosiernie :mryellow: ale sam się zawsze o to prosił 8)



BTW szkoda że tak mało polskich prototypów weszło do seryjnej produkcji lub choćby ujżało światło dzienne :/ :roll: :cry:

_________________
https://www.instagram.com/Piotr.w.fotografia/


Pon, 17.07.2006, 21:48
Profil
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 20837
Miejscowość: Łódź / Warszawa
Samochód: Fiat Delta 3
Post 
Też tak myślę i w wolnej chwili jeszcze coś dorzucę...

_________________
Fanpage SamochodySwiata.pl || Mój Instagram


Pon, 17.07.2006, 21:49
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 3246
Miejscowość: Kraków
Samochód: F02 750Li/Panamera T
Post 
Nie jest taki zły, dość pakowny się wydaje.

_________________
Polakom gratulujemy Wisły Kraków

Aston Martin Lagonda Limited & Top Gear


Pon, 17.07.2006, 21:51
Profil
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 24507
Post 
Wilu napisał(a):
szkoda że tak mało polskich prototypów weszło do seryjnej produkcji lub choćby ujżało światło dzienne


W tym wypadku - całe szczęście :twisted:

_________________
| pajacyk.plpolskieserce.pl | Kliknij raz dziennie. Codziennie.


Pon, 17.07.2006, 22:01
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 9296
Miejscowość: ZS
Samochód: E39 & S203
Post 
przodek Trucka... Smiesznie wyglada :P i silnik dalej z tylu :twisted:

_________________
locha lover


Wto, 18.07.2006, 8:40
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 579
Samochód: Fiat Bravo 1.8 GT
Post 
Akurat ten prototyp nie jest chyba chluba naszej motoryzacji. Wedlug mnie wyglada tragicznie i pewnie gdyby wszedl do produkcji stalby sie posmiewiskiem.


Czw, 20.07.2006, 17:21
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 17041
Miejscowość: Mrągowo
Samochód: Opel Astra G Sedan
Post 
RR ltd Co. napisał(a):
V max 105 km/h


robi wraĹĽenie :twisted:
Auto wygląda śmiesznie i zdecydowanie to jeden z najgorszysz polskich konceptów.

_________________
Motocykle, Quady, ATV, Mule, Skutery Wodne, Ubrania i Akcesoria Kawasaki!


Czw, 20.07.2006, 17:25
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 570
Miejscowość: [KBR] Brzesko
Post 
Wilu napisał(a):
szkoda że tak mało polskich prototypów weszło do seryjnej produkcji lub choćby ujżało światło dzienne


dokładnie Wilu, dobrym przykładem jest wars wyszło go dylko 3 sztuki ze względu na fundusze fso, wars miał być następcą poloneza, a wracając do tematu to myślęże to autko zyskało by sympatję u sprzedawców, na dupę 200kg mąki i popierdala na bazar :twisted:

_________________
Miłośnik samochodów z okresu PRL


Czw, 20.07.2006, 17:45
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 7543
Miejscowość: Warszawa
Post Re: '1974 Polski FIAT / FSM 126p BOMBEL
Image Pinterest.com
Image
Image Kacper w aucie na Facebook.com
Image X.com

FILM:
https://www.youtube.com/watch?v=Q6cFnveEuXU


(C) Pinterest.com
Kacper w aucie na Facebook.com
Pinterest.com
X.com
Youtube.com

_________________
no i jest!
Solidarni z Ukrainą


Nie, 07.12.2025, 6:45
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  


Wszelkie sugestie, opinie i uwagi proszę kierować na adres: administrator(at)samochodyswiata(dot)pl

Powered by phpBB3 © 2003-2018