Wszelkiej maści modyfikacje samochodów, zarówno mające na celu podniesienie mocy, jak i atrakcyjności, a także nieseryjne wersje nadwoziowe, Kit-Cary, etc
Sob, 24.01.2004, 13:23
Witam. Chciałem się zapytać czy można mieć na przednich bocznych szybach folię? Bo policja niby rzuca się o to, ale widzę coraz więcej samochodów z foliami na przednich bocznych szybach. zaznaczam że potrafię rozpoznać przciemnione piecowo szyby a folię. Kumple na osiedlu też mają folię na przednich szybach i jeżdżą już tak chyba rok. I czy takie autko przejdzie przegląd??
Sob, 24.01.2004, 13:36
Przejdzie jeśli się da w łapę. Ale do rzeczy: Nie, na przednich bocznych szybach nie można naklejać folii w większości aut. Jak wiadomo przepustowość światła musi być minimum 70% a jako że obecnie tego typu szyby są seryjne w autach to nic już nie można doklejać. Notabene nawet jeśli szyba jest 100% przepuszczająca światło i dasz folię która zmniejszy to o max 30% to i tak różnicy prawie nie zauważysz. Ciemnych folii nie można naklejać więc na przednie i przednie boczne szyby. A jeśli ktoś mimo to je ma i dostaje przeglądy to albo daje za nie trochę więcej, albo dobrze tego kogoś zna albo jest to bardzo mały prowincjonalny warsztat i koleś nie zwraca na to uwagi.
Sob, 24.01.2004, 14:09
THX. Czyli zostaje mi zbierać kase na piecowe ściemnianie.....
Sob, 24.01.2004, 14:27
Tak, ale pamiętaj że nie ważne czy folią czy piecem to i tak te procenty co podałem wyżej są ważne!
Sob, 24.01.2004, 14:35
Piecem to chodzi o to, że działają one jak szkła fotochromowe, czyli ciemnieją na świetle, a jaśnieją w mroku.
Sob, 24.01.2004, 20:48
ja tego sobie do pieca sam nie wrzuce

A firmy które to robią wystawiają pełny atest nawet na przednie szyby, czyli chyba o procentach wiedzą

Poza tym szyby ściemnione w piecu z zewnatrz są czarne a ze środka widać jak na normalnej szybie. Zapraszam do galerii:
http://www.womarc.transit.pl/www/strony ... eot206.htm
Sob, 24.01.2004, 20:53
Exactly... na tej stronie co podałeś nawet dokłądnie opisali... jest mowa właśnie o tych 30%... :)
"Poniższe zdjęcia przedstawiają wygląd samochodu przyciemnionego metodą piecową, w którym przednie szyby boczne uzyskują 30% stopień przyciemnienia, dzięki czemu możliwe jest wystawienie certyfikatu. Tylne szyby natomiast przyciemnione zostały dwukrotnie mocniej, co oznacza przyciemnienie na poziomie 60%."[/i]
Sob, 24.01.2004, 20:56
Wiem wiem... Ehhhh te polskie przepisy wszystko co fajne to zabronione. Ale jak widać na zdjęciu te szyba ściemniona na 30% w piecu wygląda całkiem całkiem czarno
Sob, 24.01.2004, 21:03
Bo pod specjalnym kontem zrobili te zdjęcia... zobaczysz że w rzeczywistości nie będzie tego aż tak widać ;)
Nie, 25.01.2004, 14:24
I jest to zaj****ty efekt wizualny, a jednocześnie bezpieczny io zgodny z prawem
Pon, 02.02.2004, 18:47
Ja kiedys oglądałem w telewizji program drogówka na TV4 o pracy naszych zdlonych policjantów i właśnie złapali kolesia co miał przednie boczne czyby przyciemione i miał na to atest i przeszedł przez przglą i mu dowodzik zabrali, twierdzac ze szyby były juz przyciemione fabrycznie i jest to juz niedozwolone czy jakos tam!!
Pon, 02.02.2004, 19:00
Bo folia jako folia atest miała! Ale to nic nie oznacza! Bo na przykład folia atest ma, ale jak nałożysz na siebie dwie folie to co z tego że obie są z atestem, ja k to i tak jest niezgodne z prawem? Na takiej zasadzie to właśnie działa...
Pon, 02.02.2004, 20:04
Nie o to mi chodzi
Samochód miał przyciemiony piecowo, a on mu wcisakł ze kazdy samochód ma w jakims tam stopniu przyciemionye fabrycznie i mu dowodzik zatrzymał
Pon, 02.02.2004, 22:19
A oglądałem właśnie ten odcinek gościu się wykłucał o te szyby hoho
Pon, 02.02.2004, 23:05
W Krakowie jest coś takiego jak Instytut Szkła i Hutnictwa czy coś w tym stylu. Oni wydaja zaświadczenia na szyby i policja ma obowiązak je respektować. Tylko cena badania "przepuszczalności" szyby jest podobno kosmiczna.
Śro, 03.03.2004, 16:58
eee szyby fabrycznie sciemnione mają odcień zielonokawy a to dlatego że są to tzw szyby atermiczne i one są ze szkła BARWIONEGO a nie na foliach, druga sprawa jak zamawiasz auto w salonie i zażyczysz sobie czarne szyby to wtedy nie można ich już przyciemnić ale szyby atermiczne można do pieca wrzucić, a propos tego odcinka drogówki to też go widziałem i kolo miał najciemniejszą folię na przednich szybach a nie piecowo. Jeszcze ten policjant mu pokazywał ze folia jest źle przycięta na krawędziach bo sie podwija. Do sciemnono piecowych szyb dostajesz atest na szybe i chodzi o to że na przednich bocznych nie może być folii bo przy wypadku nie rozprysną się. A ten warsztat WOMARC ma homologacje ICiS na przyciemnianie piecowe.
Śro, 03.03.2004, 19:49
Hi!
driver napisał(a):i chodzi o to ĹĽe na przednich bocznych nie moĹĽe być folii
Oczywiście że mogą być! Odpowiednio "jasne", ale mogą!
bo przy wypadku nie rozprysnÄ… siÄ™.
I o to właśnie chodzi! To, że sie nie rozpryśnie zwiększa bezpieczeństwo podczas wypadku...
...generalnie nie rozumiem Ciebie w tych dwĂłch aspektach :)
t.m.
Śro, 03.03.2004, 21:41
http://www.womarc.transit.pl/www/strony ... fikaty.htm
Decydując się na przyciemnienie szyb w samochodzie z wykorzystaniem technologii foliowania należy zwrócić uwagę na fakt, iż w ten sposób może być przyciemniona jedynie tylna część pojazdu czyli tylna szyba oraz tylne szyby boczne (poza obszarem 180 stopni tzw. pola widzenia kierowcy). W tym przypadku nie jest istotny stopień przyciemnienia, warunkiem natomiast jest wyposażenie pojazdu w lewe oraz prawe lusterka boczne.
W przypadku chęci przyciemnienia przednich szyb bocznych położenie na nich folii nie będzie już zgodne z przepisami (brak certyfikatu) i użytkownik musi liczyć się z możliwymi konsekwencjami (kontrola drogowa, stacja diagnostyczna).
Szyby w aucie mają taką budowę żeby się rozprysły przy mocnym uderzeniu i żeby ofiarę wypadku można było z auta wyciągnąć. Tak to tłumaczą policjanci. Folii nie możesz także położyć na szybach atermicznych (vide. drogówka) Tutaj nie chodzi tylko o przepuszczalność światła ale także o niezmienianie własciwości szyb samochodowych.
edit: zwracam honor teraz znalazłem fajny link o foliach na przednich szybach jednak można
chętnych zapraszam do lektury:
http://www.altech.com.pl/wbt/_prawo/szyby2.htm
Czw, 04.03.2004, 8:01
Hi!
driver napisał(a):Szyby w aucie majÄ… takÄ… budowÄ™ ĹĽeby siÄ™ rozprysĹ‚y przy mocnym uderzeniu i ĹĽeby ofiarÄ™ wypadku moĹĽna byĹ‚o z auta wyciÄ…gnąć.
Przepraszam, że znów do tego wracam, ale jest to KOMPLETNA BZDURA! Od lat szyby w _seryjnych_ samochodach są zafoliowane jakąś przezroczystą folią właśnie tylko po to, żeby szyba podczas wypadku się nie rozprysła! Dlaczego? Dlatego, że ropryśnięta, wpadająca do środka szyba tylko zrani uczestnika wypadku. Szyba w niemal wszystkich nowych autach jest skonstruowana tak, że ona się potłucze, ale będzie nadal jedną szybą... nie rozpryśnie się! Potłucze, ale folia ją przytrzyma i będzie nadal całością! A co jeśli będzie trzeba kogoś wydobyć? Jeden chwyt i wylatuje cała szyba, odłącza się od uszczelek (nie wnikam z szczegóły techniczne czy te uszczelki są jakoś specjalnie konstruowane czy nie). Przy większym wypadku, gdzie następuje naruszenie struktury, czyli rama okna zniekształca się, szyba SAMA wylatuje (w całości) na zewnątrz pojazdu nie raniąc osób siedzących w aucie swoimi małymi i niebiezpiecznymi odłamkami. O co chodziło tym "ekspertom" z pierwszego linka nie wiem, ale po przecyutaniu tego tekstu nie widzę tam ani jednej zmianki o tym, że szyba "powinna się rozprysnąć podczas wypadku" jak to napisałeś w swoim poście :) Także z tymi foliami to już powoli tracę głowę, czy można, czy nie można etc, ale utrzymuję swoje stanowisko jeśli chodzi właśnie o sprawę tłuczenia się szyby :) Każdy samochód seryjny ją posiada. Nie wiem jkaiego typu, na pewno jest ona bezbarwna, ale właśnie ze względu na bezpieczeństwo szyba jest robiona tak, żeby wyleciała na zewnątrz, ale się nie rozsypała w drobny mak i nie wpadała do środka raniąc ludzi.
driver napisał(a):]edit: zwracam honor teraz znalazĹ‚em fajny link o foliach na przednich szybach jednak moĹĽna :)
No widzisz :)
t.m.
Czw, 04.03.2004, 12:30
Tomek, o których szybach mówisz?? Z tego co ja wiem, to tylko przednia szyba jest klejona. Składa się z dwóch warstw podklejonych w środku folią. Reszta szyb jest hartowana. W razie stłuczenia rozpryskują się na drobną kosteczkę, która nie jest w stanie nikogo zranić. Niektórzy producenici oferują opcję podklejania szyb bocznych folią antywłamaniową, ale sami tego nie polecają ze względu na to, że ciężko taką szybę wybić w sytuacji gdy np. po wypadku zakleszczyły się drzwi i tylko przez okna można wydobyć ludzi z auta.
Powered by phpBB © phpBB Group.
phpBB Mobile / SEO by Artodia.