Obecny czas: Nie, 28.06.2026, 14:30




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Samolotem po ulicach 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Postów: 4056
Miejscowość: tu i tam....
Post Samolotem po ulicach
Image

Operacja się udała. Myśliwiec Saab AJSF37 Viggen, dar Dowództwa Sił Powietrznych Królestwa Szwecji dotarł w nocy do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Nocny przejazd samolotu holowanego przez ciągnik ulicami miasta trwał niecałe trzy godziny.


- Samolot jest już na miejscu w muzeum, gdzie praktycznie już od rana będzie można go oglądać - powiedział dyrektor placówki Krzysztof Radwan.

Holowanie Viggena przez Kraków było trudną operacją logistyczną, która nie obyła się bez komplikacji. Maszyna posiada nie demontowane skrzydła o rozpiętości prawie 11 metrów, dlatego należało przewieźć ją w całości, uważając na infrastrukturę drogową i minimalizując utrudnienia w ruchu samochodowym. Z tego powodu postanowiono samolot transportować w nocy.
Operacja rozpoczęła się już w nocy z czwartku na piątek, ale z powodu trudności z wywiezieniem samolotu z terenu lotniska w podkrakowskich Balicach do rana udało się przejechać tylko 12 kilometrów. Kiedy rozpoczął się poranny szczyt komunikacyjny myśliwiec został zatrzymany na parkingu na północno-zachodnim krańcu miasta. Ostatnie sześć kilometrów do muzeum przejechał on w nocy z piątku na sobotę. Tej nocy obyło się bez niespodzianek.

Na trasie przejazdu samolotu ekipa techniczna zdemontowała, a następnie ustawiła z powrotem 16 znaków drogowych. Całą operację pilotowała policja.

Jak zapowiada dyrektor muzeum, samolot od razu zostanie udostępniony zwiedzającym. Stanął on obok Saaba J35-J Drakena, pierwszego eksponatu produkcji szwedzkiej w zbiorach krakowskiej placówki.

Przewiezienie Viggena do muzeum od początku przebiegało z dużymi trudnościami. Najpierw było dwutygodniowe opóźnienie przylotu do Krakowa, ponieważ maszyna czekała na dobrą pogodę na południu Szwecji.

Starania o pozyskanie Saaba AJSF37 Viggena trwały prawie sześć lat. Krakowski egzemplarz został wyprodukowany w 1977 roku w wersji rozpoznawczej. Od pozostałych wersji różni się obrysem nosa kadłuba, który w tym wariancie mieści sześć aparatów fotograficznych.

Saab 37 Viggen (nazwa oznacza legendarny grom boga wojny Thora) był na początku lat 70. zeszłego wieku najnowocześniejszym myśliwcem Europy. Szwedzcy konstruktorzy jako pierwsi stworzyli prawdziwie uniwersalny samolot bojowy, zdolny do realizacji niemal wszystkich zadań współczesnego pola walki, pomimo jednoosobowej załogi. Zastosowano w nim m.in. nowatorski układ aerodynamiczny z dodatkowym płatem przednim oraz odwracacz ciągu.

Obecnie maszyny te zastępowane są w szwedzkim lotnictwie przez nowe samoloty bojowe JAS39 Gripen. Proces wymiany zostanie zakończony w 2006 roku.

(C)INTERIA.PL/RMF/PAP

ja bym prosił o zdjęcia jeżeli ktoś ma, lub się natknął w jakimś serwisie :D

_________________
A co to ??" "A po co ??" " A dlaczego ??" :


Sob, 10.12.2005, 10:03
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 5892
Miejscowość: Kraków
Samochód: Audi A3 1.8 `98
Post 
widziałem to w TV jak go ciągli po autostradzie w całym korowodzie :mryellow: :mryellow:


Nie, 11.12.2005, 15:58
Profil

Postów: 2840
Post TO BYDLE
no suuper... moĹĽe jeszcze lotnisko z ulic zrobiÄ…??? :evil:


Pon, 12.12.2005, 14:57
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 82
Miejscowość: Lublin
Post 
Słyszałem, że zabeczpieczenie tej trasy przewożenia samolotu było krytyczne, i nie bezpieczne. Więc nie ma się czym chwalić. Bo jak by większą akcję zrobili np. przejechanie 20 z gabarytami. To powstał by chaos.

_________________
*Merry Christmas everyone*

---------------------------------
http://www.wagaciezka.com
http://www.etrucker.pl
http://www.exoticcars.pl


Pon, 12.12.2005, 15:07
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  


Wszelkie sugestie, opinie i uwagi proszę kierować na adres: administrator(at)samochodyswiata(dot)pl

Powered by phpBB3 © 2003-2018