Obecny czas: Pią, 19.04.2024, 4:56




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
Wymiary transporterów samochodowych (tzw. lora) 
Autor Wiadomość

Postów: 3
Post Wymiary transporterĂłw samochodowych (tzw. lora)
Na wstępie chciałbym się przywitać jako nowy użytkownik tego forum. Tak więc cześć i czołem Panowie i być może Panie :D

Zwracam się do was z zapytaniem dotyczącym wymiarów transporterów samochodowych poruszających się po polskich drogach. Interesuje mnie przede wszystkim długość i szerokość takiego pojazdu. Z tego co udało mi się znaleźć na necie dowiedziałem się że transportuje się na nich nawet od 8 do 11 pojazdów (jeśli są wystarczająco małe :) ) . Ja chciałbym wiedzieć od czego właściwie zależy ilość przewożonych samochodów. Czy kluczowym problemem jest tutaj tylko sama długość transportowanych pojazdów??

Kolejne moje pytanie czy np. da się wpakować na dolny podest (nie znam fachowego określenia) powiedzmy przeciętnego VANA.

I jeszcze jedno pytanie może troche śmieszne ;) czy da się wpakować na lore tradycyjną lawete. Problem polega powiedzmy na tym że trzeba przewieźć 10 aut z czego 2 to Vany 4 combi 2 zwykłe osobówki i 2 busy...

Ja wymyśliłem sobie dwa sposoby:

PIERWSZY:

Do przewozu tych 10 aut wykorzystuje 2a transportery. Na kaĹĽdym jest po 5 aut w tym: 1 Van, 2 combi i 1 osobowy + jeden bus (taki powiedzmy transit).

DRUGI:

Do przewozu tych 10 aut wykorzystuje 1en transporter na którym będzie przewożone 8 samochodów (2 Vany, 4 combi i 2 osobowe). Pozostale dwa busy musialyby jechać jeden jako ciągnący lawete a drugi na niej :D ... i tutaj jest własnie moje kluczowe pytanie. Czy na transporter wejdzie taka laweta na której będze transportowany jeden z busów... chodzi o to zeby transporter dostarczył lawete na miejsce załadunku pojazdów a potem zabrał ją ze sobą...

Prosze o odpowiedzi na nurtujące mnie pytania... z góry bardzo dziękuję :wink:


Pią, 17.08.2007, 18:20
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 4056
Miejscowość: tu i tam....
Post 
Witam ja tam nie jestem ĹĽadnym fachowcem w tej dziedzinie, ale moĹĽe przynajmiej naprowadze.
Po pierwsze
Zestaw ciązarówka + przyczepa może mieć maksymalną długość 18metrów
ciÄ…gnik + naczepa 16,5 metra
Natomiast wysokość 4m i tego nie przeskoczysz, bo takie są przepisy
w Polsce i UE

i z tego wynika bardzo oczywista sprawa
jak załadujesz na ciężarówke czy przyczepe dostawczaka czy busa to już na niego "na piętro" czy pod niego "na parter" nic nie możesz załadować bo przekroczysz te 4m
W przypadku osobowych Vanów jakoś to upychają, ale też raczej się nie da, że na dole Van i na nim drugi - poprostu wtedy musi być coś z niskim dachem..
Niektóre z tych pojazdów lawet mogą mieć pokłady które można pod różnymi kątami i wysokościami ustawiać - i dzięki temu więcej załadować aut.

Co do Twoich szczegółowych pytań czy taka a taka kombinacja by była dobra - to już nie do mnie pytanie, bo trzeba by było się zastanowić, a nawet może rozrysować jakiś plan, i popatrzeć czy to wygląda właściwie.

Natomiast polece Ci taką witryne tam jest ogromna ilośc fot
- i sobie popatrz jak można na różne sposoby dostosowywać możliwości tych zabudów, i może Cię to naprowadzi
(tylko jedna uwaga tam częśc z tych zdjęć może być z rynku brytyjskiego, czy scandynawskiego - a w tych krajach można więcej załadować - nawet 3 "piętra" około 5m)

wejdĹş:
http://lkw-infos.eu/
po lewej News/ Termine --> Archiw 2007 --> Juli 2007 -->
31.07.2007: Autotransporter Teil 9 później jak chcesz dalej (nach oben) szukaj Teil 8, 7, itd :D
Mam nadzieje, że znajdziesz i to Ci troche rozjaśni sprawe
:lol:


tak się chwile zastanowiłem i

MariuszM napisał(a):

PIERWSZY:

Do przewozu tych 10 aut wykorzystuje 2a transportery. Na kaĹĽdym jest po 5 aut w tym: 1 Van, 2 combi i 1 osobowy + jeden bus (taki powiedzmy transit).


być może to dałoby się zrealizować, tylko możesz się na długość nie zmieścić
ale może z przodu na ciężarówce dostawczak- bus a z tyłu na przyczepie te 4 osobówki by się upchało

MariuszM napisał(a):

DRUGI:

Do przewozu tych 10 aut wykorzystuje 1en transporter na którym będzie przewożone 8 samochodów (2 Vany, 4 combi i 2 osobowe).


a to raczej nie ma szans
tutaj masz typowy europejski zestawik
- tych dużych zmieściło się tylko 8, przy większym ścisku i mniejszych jeszcze max jeden nad kabiną (jak by nie było tej owiewki...

Image
Image

_________________
A co to ??" "A po co ??" " A dlaczego ??" :


Pią, 17.08.2007, 20:07
Profil

Postów: 3
Post 
ixxos napisał(a):
jak załadujesz na ciężarówke czy przyczepe dostawczaka czy busa to już na niego "na piętro" czy pod niego "na parter" nic nie możesz załadować bo przekroczysz te 4m


brałem to pod uwagę chodziło mi właśnie o takie rozwiązanie aby bus jechał na przodzie ciężarówki a ta czwórka (VAN, 2x combi i osobówka) opchane na platformie (np. combi i Van na górze tak jak to jest na zamieszczonej przez Ciebie fotce a drugie combi i osobówka na dole)

robimy 2 takie zestawiki i wydaje mi się ze udało by się to upchać ...

ixxos napisał(a):
Natomiast polece Ci taką witryne tam jest ogromna ilośc fot
- i sobie popatrz jak można na różne sposoby dostosowywać możliwości tych zabudów, i może Cię to naprowadzi
(tylko jedna uwaga tam częśc z tych zdjęć może być z rynku brytyjskiego, czy scandynawskiego - a w tych krajach można więcej załadować - nawet 3 "piętra" około 5m)


dziękuję będę miał czym oczka dopieszczać ;)

ixxos napisał(a):
a to raczej nie ma szans
tutaj masz typowy europejski zestawik
- tych dużych zmieściło się tylko 8, przy większym ścisku i mniejszych jeszcze max jeden nad kabiną (jak by nie było tej owiewki...


a mnie się wydaje ze chyba by się zmieściło ... patrząc od lewa czyli od ciągnika można by to zrobić tak:

na górze combi|combi +VAN|VAN (różni się to tylko ostatnim samochodem który na zamieszczonym zdięciu ma mniej więcej porównywalną dł do tego Vana który stoi przed nim)

na dole combi|osobowy + combi|osobowy (z zastosowaniem tych uchylanych platform które unosiłyby lekko przód combi :roll: )

Tak z ciekawości wysłałem zapytanie do pewnej firmy z Wrocławia... mam nadzieję że nie będzie to dla nich problemem w odpowiedzi na moje pytanie ;) ... jak uda mi się coś konkretnego ustalić to się podzielę wynikami badań :D


Pią, 17.08.2007, 20:46
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 4056
Miejscowość: tu i tam....
Post 
MariuszM napisał(a):
a mnie się wydaje ze chyba by się zmieściło ... patrząc od lewa czyli od ciągnika można by to zrobić tak:

na górze combi|combi +VAN|VAN (różni się to tylko ostatnim samochodem który na zamieszczonym zdięciu ma mniej więcej porównywalną dł do tego Vana który stoi przed nim)

na dole combi|osobowy + combi|osobowy (z zastosowaniem tych uchylanych platform które unosiłyby lekko przód combi :roll: )


ja źle zrozumiałem - myślałem, że chcesz aż 10 załadować na jeden zestaw :twisted:
Tak jak piszesz teraz, to powinno się zmieścić :lol:

_________________
A co to ??" "A po co ??" " A dlaczego ??" :


Sob, 18.08.2007, 6:15
Profil

Postów: 3
Post 
W takim razie pozostaje jeszcze pytanie czy transporter może zabrać ze sobą lawete. Do tego własnie potrzebne mi są wymiary jednego i drugiego... Gdzieć znalazłem że standarowy wymiar platformy zabudowanej za ciągnikiem może mieć wymiary 2500mm natomiast przyczepa ma szerokość do 2600mm. Teraz pozostaje tylko kwestia rozstawu osi przeciętnej lawety do transportu busa...


Sob, 18.08.2007, 8:24
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 4056
Miejscowość: tu i tam....
Post 
Wydaje mi siÄ™, ĹĽe z transport samej lawety, przyczepy to ĹĽaden problem.

Według norm max szerokość dla ciężarówek, przyczep, naczep to obecnie właśnie 2600mm - kiedyś było 2500mm, więc na pewno sobie dobierzesz

_________________
A co to ??" "A po co ??" " A dlaczego ??" :


Sob, 18.08.2007, 13:51
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 1156
Miejscowość: Jaworzno
Samochód: Opel Corsa D 1.3CDTI
Post 
MariuszM moze wejdź na forum http://www.wagaciezka.com , tam napewno znajdziesz to co chcesz wiedzieć na temat ciężarówek :)

_________________
05.07.2007r. - kat. B
16.10.2010r. - Instruktor nauki jazdy kat.B
kat.C - 14.09.2012r.
kat.D - 20.02.2012r.
kat.C+E - w trakcie


Śro, 22.08.2007, 13:05
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
 cron

Wszelkie sugestie, opinie i uwagi proszę kierować na adres: administrator(at)samochodyswiata(dot)pl

Powered by phpBB3 © 2003-2018