| Samochody Świata - Forum Motoryzacyjne https://www.samochodyswiata.pl/ |
|
| Statystyki sprzedaży "Class 8 Trucks" w USA https://www.samochodyswiata.pl/viewtopic.php?f=20&t=18765 |
Strona 1 z 1 |
| Autor: | hiob [ Nie, 28.01.2007, 16:32 ] |
| Temat postu: | Statystyki sprzedaĹĽy "Class 8 Trucks" w USA |
TrochÄ™ statystyk. Wiem, ĹĽe to nudne jak flaki z olejem, ale mnie zawsze fascynowaĹ‚y statystyki. Zawsze byĹ‚em ciekawy, ile kto produkuje i sprzedaje samochodĂłw, ile firmy majÄ… pojazdĂłw itd. PoniewaĹĽ być moĹĽe jest wiÄ™cej takich chorych jak ja, to postanowiĹ‚em podzielić siÄ™ statystykami ze sprzedaĹĽy ciężarĂłwek w USA. Tutaj sprzedaĹĽ samochodĂłw „klasy 8”. „Class 8” to sÄ… najwiÄ™ksze trucki, te wszystkie Kenworthy, Peterbilty i Freightliner ciÄ…gnÄ…ce naczepy po amerykaĹ„skich autostradach. Pomijam na razie mniejsze auta, „Class 7” i „Class 6”, pracujÄ…ce w miastach, jako pojazdy dostawcze itp., bo mnie tamte auta nie bardzo interesujÄ…. MoĹĽe kiedyĹ› i o nich napiszÄ™, ale teraz tylko te „prawdziwe” ciężarĂłwki. CaĹ‚y rynek w USA jest podzielony teraz na cztery koncerny. Tylko DaimlerChrysler, International Navistar, Paccar i Volvo sprzedajÄ… tu ciężarĂłwki tej wielkoĹ›ci. W sumie w pierwszych 11 miesiÄ…cach 2006 sprzedali oni razem 257,500 sztuk. PodziaĹ‚ rynku jest nastÄ™pujÄ…cy: NajwiÄ™kszÄ… dziaĹ‚kÄ™ ma DaimlerChrysler, sprzedajÄ…cy tu głównie Freightliner, ale takĹĽe trochÄ™ ciężarĂłwek Sterling i Western Star. W sumie sprzedaĹ‚ 90 tys. truckĂłw, 35% caĹ‚ej sprzedaĹĽy. PodziaĹ‚ na poszczegĂłlne marki jest taki: Zdecydowanie najwiÄ™cej sprzedaje siÄ™ FreightlinerĂłw: 71,7 tysiÄ…ca sztuk, 28% rynku. Znacznie mniej SterlingĂłw, 15 tysiÄ™cy, 6%. SprzedaĹĽ Western Stara jest niemal symboliczna, 3,1 tysiÄ…ca, nieco ponad jeden procent rynku. Drugi z „wielkiej czwĂłrki” to Paccar, 63,8 tys. aut, prawie 25% rynku. On ma tu dwie marki, Peterbilt i Kenworth. Peterbilt sprzedaĹ‚ 34 tys. aut, 13% rynku, Kenworth 30 tys., 11,5%. Trzeci z wielkich to Volvo. 53 tys. sprzedanych samochodĂłw, 21% rynku. PodziaĹ‚ na ich dwie marki jest niemal idealnie rĂłwny: Volvo 27 tys. sprzedanych aut, 10,5%, Mack 26 tysiÄ™cy, 10%. Czwarty, najmniejszy z wielkich, jest International. Sprzedaje on auta tylko pod jednÄ… markÄ… i udaĹ‚o mu siÄ™ to zrobić w ciÄ…gu pierwszych 11 miesiÄ™cy niemal 50 tysiÄ™cy razy. MajÄ… ponad 19% rynku. Jako marka, nie koncern, International zajmuje drugie, za Freightlinerem, miejsce. International sprzedaje wiele samochodĂłw klasy „baby 8”. To sÄ… „maĹ‚e duĹĽe ciężarĂłwki”. Legalnie mogÄ… ciÄ…gnąć duĹĽe naczepy, ale zazwyczaj majÄ… trochÄ™ sĹ‚absze silniki, takie 300-400 KM i mniejsze sleepery, albo kabiny bez nich. W tabeli kolejno marka, ilość sprzedanych aut w listopadzie, w sumie za pierwsze 11 miesiÄ™cy i procent rynku USA. CLASS 8 Freightliner........... 6292___ 71740___ 27.9% International......... 4164___ 49359___ 19.2% Peterbilt................ 3108___33915___ 13.2% Kenworth.............. 2865___ 29866___ 11.6% Volvo.................... 2395___ 27217___ 10.6% Mack..................... 2093___ 25841___10.0% Sterling................. 1292 ___ 15172____ 5.9% Western Star........... 299____3097____ 1.2% Other......................... 31____ 1297____ 0.5% |
|
| Autor: | Guerrillero [ Nie, 28.01.2007, 17:53 ] |
| Temat postu: | |
Czy pomiędzy tymi markami istnieją jakieś zasadnicze różnice? Czy ktoraś jest uważana za produkującą samochody solidniejsze, bardziej komortowe niż inne? Bo zwykle w każdej dziedzinie ludzie mają ukształtowane takie odgórne myślenie - np samochód Citroen - komortowy, ale się psuje, VW - nudny, ale solidny, Toyota - bardzo solidna, ale drogie części. Jest coś podobnegó wśród amerykańskich ciężarówek? |
|
| Autor: | hiob [ Nie, 28.01.2007, 21:57 ] |
| Temat postu: | |
Guerrillero napisał(a): Czy pomiÄ™dzy tymi markami istniejÄ… jakieĹ› zasadnicze różnice? Czy ktoraĹ› jest uwaĹĽana za produkujÄ…cÄ… samochody solidniejsze, bardziej komortowe niĹĽ inne? W zasadzie nie. OczywiĹ›cie spotykam siÄ™ caĹ‚y czas z opiniami typu "w nowych Freightlinerach urywajÄ… siÄ™ półki", czy "w Kenworthach sÄ… nieszczelne drzwi", ale myĹ›lÄ™, ĹĽe kaĹĽda marka ma takÄ… samÄ… dozÄ™ gĹ‚upawych komentarzy. Te auta, ktĂłre zazwyczaj wybierajÄ… "ownerzy-operatorzy", a wiÄ™c KW W900, Pete 379, czy Volvo VT 880/VN 780 sÄ… bardziej prestiĹĽowe niĹĽ standartowy Freightliner Century Class, czy International, ale wszyscy wiedzÄ…, ĹĽe te samochody bardzo czÄ™sto majÄ… dokĹ‚adnie taki sam silnik, skrzyniÄ™ biegĂłw, mosty, a wiÄ™c jedyna różnica miÄ™dzy nimi polega praktycznie na urodzie. Jedynie jeĹĽeli chodzi o komfort, to Volvo jest zdecydowanie bardziej miÄ™kki i jadÄ…c nim ma siÄ™ wraĹĽenie, ĹĽe siÄ™ jedzie autobusem turystycznym, a nie ciężarĂłwkÄ…. Ale to ma tyle samo zwolennikĂłw, co przeciwnikĂłw. Mnie wĹ‚aĹ›nie to skĹ‚oniĹ‚o do "zdrady" KW na rzecz Volvo, ale sĹ‚yszaĹ‚em opiniÄ™ kilku kierowcĂłw, z naszej firmy, gdzie sÄ… i Volva, i KW i Freightlinery i Peterbilty, mĂłwiÄ…cych mi, ĹĽe Volvo jest dla nich zbyt miÄ™kkie i Ĺşle im siÄ™ tym truckiem jeĹşdzi. |
|
| Strona 1 z 1 | Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ |
|