| Samochody Świata - Forum Motoryzacyjne https://www.samochodyswiata.pl/ |
|
| a la amerykana- konstrukcja naczep https://www.samochodyswiata.pl/viewtopic.php?f=20&t=16150 |
Strona 1 z 1 |
| Autor: | ajw [ Czw, 26.10.2006, 18:27 ] |
| Temat postu: | |
No ciekawe sa niektĂłre rozwiÄ…zania (szczegĂłlnie ten "wĂłzek" |
|
| Autor: | ixxos [ Pią, 27.10.2006, 7:29 ] |
| Temat postu: | |
dokładnie Amerykanie powinni zacząć troche myśleć o bezpieczeństwie przecież to nie jest tak trudno ani drogo dodać osłony przeciwkolizyjne po bokach |
|
| Autor: | Globetrotter [ Pią, 27.10.2006, 14:54 ] |
| Temat postu: | |
Zgadzam sie z tym!! No ale jak nie chcÄ… pomyslec!! |
|
| Autor: | hiob [ Nie, 29.10.2006, 19:58 ] |
| Temat postu: | |
ParÄ™ uwag. Mamy tu, w Stanach, bardzo precyzyjne, przestrzegane i sprawdzane prawo dotyczÄ…ce wagi zestawu i obciÄ…ĹĽeĹ„ poszczegĂłlnych osi. Z tego wynika typowy ukĹ‚ad jezdny: podwĂłjne osie ciÄ…gnika i naczepy. Po prostu zestaw moĹĽe waĹĽyć 80 000 funtĂłw, podwĂłjna oĹ› 34 tys i zostaje 12 na oĹ› przedniÄ…. Ale by tak rozĹ‚oĹĽyć ciężar, musi być moĹĽliwość przesuwania wĂłzka w naczepie i siodĹ‚a w ciÄ…gniku. Nie zawsze to siÄ™ udaje, ale taka jest teoria. MĂłj ciÄ…gnik jest ciężki, a Ĺ‚adunki sÄ… „typowe”. PrzewoĹşnicy spodziewajÄ… siÄ™, ĹĽe kaĹĽdy bÄ™dzie mĂłgĹ‚ w stanie zabrać do 46 tysiÄ™cy funtĂłw, choć zazwyczaj nie przekraczajÄ… one 44. (2,2 funta to kilogram, a wiÄ™c 44 tys to 20 ton). Ja waĹĽÄ™ pusto 35, wiÄ™c z kaĹĽdym Ĺ‚adunkiem waĹĽÄ…cym ponad 45 mam powaĹĽny problem. Albo muszÄ™ jechać bez paliwa (300 galonĂłw paliwa w moich zbiornikach to ponad 2000 funtĂłw, wiÄ™c majÄ…c maĹ‚o, moĹĽna zaoszczÄ™dzić na wadze), albo muszÄ™ siÄ™ zamienić z innym kierowcÄ… naczepami. W naszej firmie jest 5 tys samochodĂłw, wiÄ™c najczęściej da siÄ™ to zorganizować. OczywiĹ›cie jest teĹĽ bardzo wiele lekkich Ĺ‚adunkĂłw. Teraz mam wszystkiego 7 ton, telewizory plazmowe. Dobrze obudowane i sÄ… uĹ‚oĹĽone tylko w jednej warstwie, wiÄ™c mam głównie powietrze w naczepie, ale nie zawsze tak jest. Jest teĹĽ przepis mĂłwiÄ…cy o tym, jak daleko ma być oĹ› naczepy od siodĹ‚a. KaĹĽdy stan ma inaczej, ale najczęściej jest to 41 stĂłp od osi siodĹ‚a do Ĺ›rodka miÄ™dzy osiami naczepy. Nieraz wiÄ™c musimy wybierać, czy zapĹ‚acić mandat za przeciÄ…ĹĽenie osi, czy za zbyt duĹĽÄ… odlegĹ‚ość osi od siodĹ‚a. Co do zabezpieczeĹ„ przed wjeĹĽdĹĽajÄ…cymi pod koĹ‚a samochodami, to nikt tego tu nie uwaĹĽa za problem. My za szybko jeĹşdzimy i nikt nie zdÄ…ĹĽy nam tam wjechać Mnie trzykrotnie usiĹ‚owaĹ‚ wjechać samochĂłd pod koĹ‚a naczepy, ale zawsze uderzaĹ‚ w tylne koĹ‚a, albo ja w jego bĹ‚otnik i odrzucaĹ‚o go na bok. Gdyby byĹ‚ bliĹĽej ciÄ…gnika, zapewne zauwaĹĽyĹ‚by, ĹĽe wjeĹĽdĹĽa we mnie, wiÄ™c i tak osĹ‚ona taka nie byĹ‚aby potrzebna. Jedyne co siÄ™ zmieniĹ‚o, gdy wprowadzono naczepy o dĹ‚ugoĹ›ci 53 stĂłp, to obowiÄ…zkowe zderzaki z tyĹ‚u, szerokie na całą szerokość samochodu. Po prostu teraz tylne koĹ‚a sÄ… tak daleko wysuniÄ™te do przodu, ĹĽe byĹ‚y przypadki samochodĂłw najeĹĽdĹĽajÄ…cych na naczepÄ™ od tyĹ‚u i ludzie ginÄ™li, gdy dół skrzyni Ĺ‚adunkowej uderzaĹ‚ w przedniÄ… szybÄ™. Teraz teoretycznie ten zderzak zabezpiecza przed takim scenariuszem. |
|
| Autor: | hiob [ Nie, 29.10.2006, 20:05 ] |
| Temat postu: | |
Jeszcze o lampach. Nie tak dawno nawet samochody osobowe miały z przodu wymienne, typowe światła. Teraz już te ograniczenia zmieniono, ale tylne lampy naczep i ciągników dalej są zunifikowane. Jest kilka wzorów, ogólnie dostępnych, cała wymiana wymaga tylko wyjęcia lampy z gumowego zamocowania, wciśnięcia w nie nowej i do podłączenia kabli przez typowe gniazdko. Trochę się sprawa komplikuje przy LED-ach, choć te pasują do typowych gumowych uszczelek. Jednak, ponieważ są one droższe, najczęściej montowane są przy pomocy specjalnych nitów i już trzeba mieć odpowiednie narzędzie, by je wymienić. Ponieważ jednak cena LED-ów spada, coraz częściej widuje się je wsadzone po prostu w te gumowe uszczelki. |
|
| Autor: | witek11 [ Nie, 29.10.2006, 20:18 ] |
| Temat postu: | |
dzieki hiob! niezle nas zapoznales z przepisami! hiob napisał(a): OczywiĹ›cie jest teĹĽ bardzo wiele lekkich Ĺ‚adunkĂłw. Teraz mam wszystkiego 7 ton, telewizory plazmowe. Dobrze obudowane i sÄ… uĹ‚oĹĽone tylko w jednej warstwie, wiÄ™c mam głównie powietrze w naczepie, ale nie zawsze tak jest. czy takie lekkie ladunki nie sa stratne dla firmy?? oplaca sie takie przewozic? w polsce kombinuja zeby byl full na naczepie |
|
| Autor: | hiob [ Nie, 29.10.2006, 21:01 ] |
| Temat postu: | |
witek11 napisał(a): czy takie lekkie ladunki nie sa stratne dla firmy?? oplaca sie takie przewozic? w polsce kombinuja zeby byl full na naczepie Mnie to, prawdÄ™ mĂłwiÄ…c nie bardzo interesuje. Jestem wynagradzany na milÄ™, niezaleĹĽnie od rodzaju Ĺ‚adunku. TakĹĽe puste mile mam pĹ‚atne, ale juĹĽ bez dodatku paliwowego. Firmy majÄ… swoje cenniki i w nich jest pozycja „truckload”, czyli peĹ‚na naczepa. Zazwyczaj komuĹ›, kto ma tyle towaru, ĹĽe i tak zajęłoby to ponad poĹ‚owÄ™ naczepy, bardziej opĹ‚aca siÄ™ wynająć całą naczepÄ™. ZakĹ‚ada plombÄ™ i ma ekskluzywne prawo do pojazdu. Przy takim towarze jak ten, droga i krucha elektronika, wiÄ™ksze straty mogĹ‚oby przynieść upychanie tego kolanami, niĹĽ zapĹ‚acenie droĹĽej za transport, ale za to z gwarancjÄ…, ĹĽe towar dojedzie caĹ‚y. |
|
| Autor: | ajw [ Nie, 29.10.2006, 21:18 ] |
| Temat postu: | |
hiob witam Cię na forum - fajnie, że jest z nami ktoś kto zna się na tym jak nikt inny i może nam przedstawić jak to jest za wielką wodą P.S. Trochę pobuszowałem po Twoim blogu i wielki respekt za to: http://img10.picsplace.to/3/DSCN5188.JPG |
|
| Autor: | hiob [ Nie, 29.10.2006, 21:36 ] |
| Temat postu: | |
ajw napisał(a): wielki respekt za to: http://img10.picsplace.to/3/DSCN5188.JPG Hehe… tylko za co? Za polskiego orĹ‚a, czy za papieskie zawoĹ‚anie? Moja firma nazywa siÄ™ „Totus Tuus Trucking Inc”, wiÄ™c napis nad szybÄ… jest jak najbardziej uzasadniony, choć napis byĹ‚ i wtedy gdy nie byĹ‚o firmy. A jak siÄ™ nie oddamy Jemu caĹ‚kowicie, to caĹ‚e to nasze miotanie siÄ™ nie ma zbyt wielkiego sensu. A orzeĹ‚? Hmm… MoĹĽna Polaka wyrwać z Polski, ale nie da siÄ™ Polski wyrwać z serca. WiÄ™cej czasu mieszkam juĹĽ w Stanach, niĹĽ w Polsce, ale ciÄ…gle wydaje mi siÄ™, ĹĽe ja tu jestem tylko chwilowo. I na pewno nie czujÄ™ siÄ™ mniej Polakiem, niĹĽ Wy, choć kocham Stany takĹĽe. To ojczyzna moich dzieci i moja przybrana matka. Daje mi chleb i dach nad gĹ‚owÄ…. Pewnie dlatego mam dwie rejestracje na samochodzie. Polska jest co prawda faĹ‚szywa, ale co tam. Na osobowych samochodach teĹĽ mam polskie rejestracje, bo u nas wymagana jest tylko ta z tyĹ‚u. Z przodu sÄ… wiÄ™c europejskie, polskie blachy. I zawsze miĹ‚o, jak na drodze, gdzieĹ› pod kaktusami w Arizonie mija siÄ™ auto z napisem „PKS”, albo z herbem polskiego miasta, albo z orzeĹ‚kiem, choć relatywnie nas coraz mniej, a przybywa braci z innych „paĹ„stw byĹ‚ego obozu” |
|
| Autor: | ajw [ Nie, 29.10.2006, 22:10 ] |
| Temat postu: | |
O orła mi chodziło. No właśnie z tego co widziałem (choć krótko byłem) niewiele Polaków "przyznaje się" do swojej narodowości |
|
| Autor: | pardon [ Wto, 31.10.2006, 9:31 ] |
| Temat postu: | |
hehe fajna historia... tak trzymać |
|
| Autor: | pardon [ Wto, 02.01.2007, 9:54 ] |
| Temat postu: | |
shit happens |
|
| Autor: | ixxos [ Wto, 02.01.2007, 11:49 ] |
| Temat postu: | |
o łaaa - chyba strasznie delikatna konstrukcja o ca takimi się wozi może styropian przy wypadkach z pick-upami chyba tak samo się rozsypują W Europie raczej budują solidniejsze naczepy i ich ramy |
|
| Autor: | luKc!u^ [ Wto, 02.01.2007, 12:45 ] |
| Temat postu: | |
hiob napisał(a): Jestem wynagradzany na milÄ™ hiob jakie sÄ… u was stawki za milÄ™ ? ... sorki za OT |
|
| Autor: | hiob [ Wto, 09.01.2007, 7:09 ] |
| Temat postu: | |
ixxos napisał(a): o Ĺ‚aaa - chyba strasznie delikatna konstrukcja o ca takimi siÄ™ wozi moĹĽe styropian Naczepa ma Ĺ‚adowność okoĹ‚o 22 ton. I jeĹĽdĹĽÄ… one wiele lat bez skĹ‚adania siÄ™ jak ta na zdjÄ™ciu. Nie przesadzajmy wiÄ™c. Nie wiem, co byĹ‚o w tamtej naczepie, w jakim byĹ‚a ona stanie, czy nie byĹ‚a naprawiana po wczeĹ›niejszym wypadku, czy nie miaĹ‚a 50 ton Ĺ‚adunku, wiÄ™c trudno spekulować. Ja w kaĹĽdym razie przejechaĹ‚em pięć milionĂłw kilometrĂłw z podobnymi naczepami i ani sam, ani ĹĽaden z moich kolegĂłw nie mieliĹ›my tego typu problemu. To jest pierwszy przypadek, gdy udaĹ‚o mi siÄ™ zobaczyć taki wypadek na drodze. Nawiasem mĂłwiÄ…c nakrÄ™ciĹ‚em krĂłciutki film o naczepie-kontenerze, ktĂłra ma ramÄ™. "PudĹ‚o" moĹĽna z tej ramy zdjąć, ĹĽeby przewieĹş je kolejÄ…. Wagon moĹĽe przewieĹş dwa takie kontenery poĹ‚oĹĽone jeden na drugim, stÄ…d pomysĹ‚ naczepy tego typu. Nie jest to jednak zwykĹ‚y, typowy kontener do wysyĹ‚ki statkami, gdyĹĽ nie ma tak mocnej konstrukcji, ĹĽeby moĹĽna byĹ‚o ustawić na nim kilka innych kontenerĂłw: http://video.google.com/videoplay?docid=5655230738607092264&hl=en luKc!u^ napisał(a): hiob napisał(a): Jestem wynagradzany na milÄ™ hiob jakie sÄ… u was stawki za milÄ™ ? ... sorki za OT Ja mam dolara plus tzw. "fuel surcharge", dodatek za drogie paliwo. Ten dodatek zmienia siÄ™ co tydzieĹ„, w zaleĹĽnoĹ›ci od Ĺ›redniej ceny paliwa w USA. Ostatnio waha siÄ™ on miÄ™dzy 20-30 centĂłw na milÄ™.[/url] |
|
| Autor: | Szakall69 [ Wto, 09.01.2007, 18:51 ] |
| Temat postu: | |
naczepa fajna ale może sie z niąc różnie dziać hiob - szacunek dla Ciebie i dla Twojej Ciężarówy |
|
| Strona 1 z 1 | Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ |
|