Obecny czas: Czw, 28.03.2024, 9:29




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 
Rondo 3 pasmowe, droga dojazdowa 2 pasmowa | Pytania 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Postów: 93
Post Rondo 3 pasmowe, droga dojazdowa 2 pasmowa | Pytania
Panowie mam dwa ważne pytania:
1. Czy prawdą jest, że mając dwa pasy dojazdowe do ronda 3 pasmowego, jadąc prawym pasem drogi mogę wjechać na prawy skrajny na rondzie lub środkowy? I mam tutaj pierwszeństwo nad wjeżdżającym z lewego pasa.

2. Czy jeżeli do ronda dojeżdżają 3 pasy, na rondzie też są 3, to czy przepisy regulują to, że wjeżdżający z każdego pasa, ma zagwarantowany ten sam pas na rondzie? Czy na przykład ten ze środkowego może wjechać na całkowicie wewnętrzny i ma pierwszeństwo nad tym z lewego dojazdowego?

pozdrawiam


Śro, 26.09.2012, 20:55
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 9296
Miejscowość: ZS
Samochód: E39 & S203
Post Re: Rondo 3 pasmowe, droga dojazdowa 2 pasmowa | Pytania
Nie wiem jak to reguluje prawo ale gdybyś mi z prawego pasa wjechał na środkowy na rondzie, kiedy z lewej strony iałbyś auto to bym Cię zatrzymał i Ci $%^&*( nawrzucał., a są takie asy, szczególnie na rondzie uniwersyteckim.
Mnie uczono że z prawego na prawy skrajny i tyle, reszta adekwatnie - lewy pas, to środkowy pas bądz lewy wewnetrzny, jesli mowa o dwupasmowej drodze dojazdowej do ronda.

Cytuj:
Czy jeżeli do ronda dojeżdżają 3 pasy, na rondzie też są 3, to czy przepisy regulują to, że wjeżdżający z każdego pasa, ma zagwarantowany ten sam pas na rondzie?


no raczej

_________________
locha lover


Śro, 26.09.2012, 21:08
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 93
Post Re: Rondo 3 pasmowe, droga dojazdowa 2 pasmowa | Pytania
Z tego co czytałem to raczej wjeżdżający z prawego ma dowolność. Jedyne źródło jakie znalazłem tak mówi:
http://www.cbradio.szczecin.pl/viewtopi ... e1c1ffdd51


Śro, 26.09.2012, 22:05
Profil
Post Re: Rondo 3 pasmowe, droga dojazdowa 2 pasmowa | Pytania
W dużym skrócie: jazda po rondzie jest taka sama jak jazda po zwykłej drodze z tą samą ilością pasów. Dodatkowo na 99% rond są oznakowania pionowe i poziome które informują o możliwym ruchu na konkretnym pasie.
I w tym krótkim zdaniu jest całe wyjaśnienie.


Czw, 27.09.2012, 11:23
Awatar użytkownika

Postów: 93
Post Re: Rondo 3 pasmowe, droga dojazdowa 2 pasmowa | Pytania
Kolego trynid.pl zapraszam na wycieczkę do Szczecina, albo chociaż na Google street view. Przepisy i znaki sobie, ale większość rond w Szczecinie nie ma takich oznakowań. Założyłem równolegle wątek na prawojazdy.com. Jak wyczerpie tam temat to tutaj zdam relację.


Czw, 27.09.2012, 14:05
Profil
Post Re: Rondo 3 pasmowe, droga dojazdowa 2 pasmowa | Pytania
Dzięki za zaproszenie, ale ... nie mam zamiaru tak często odwiedzać rodziny - a w tym roku już byłem - bo by chyba zwariowali z rozkoszy :)
Pisałem o przyjętych rozwiązaniach bądź, jak wolisz, stosowanych rozwiązaniach. Jeżeli u Ciebie w Szczecinie macie jakieś swoje własne, lub też brakło farby to ... sorry. Może czas napisać do Zarządcy Dróg żeby kupili wiaderko białej farby i pomalowali jak należy :?: :wink:

Ale do meritum (aczkolwiek wydawało mi się iż mój wcześniejszy post rozwiązywał wszystkie - cóż płonne nadzieje):
1. 3 pasy wjazdowe / 3 pasy na rondzie: zasada cały czas jest taka sama jak np. przy skrzyżowaniach - jesteś na lewym - wjeżdżasz na wewnętrzny ronda. jesteś na środkowym - wjeżdżasz na środkowy ronda.
2. 2 pasy wjazdowe / 3 pasy na rondzie: tu trochę zdroworozsądku trzeba zastosować. ale znów na przykładzie skrzyżowania (przecież rondo to właśnie skrzyżowanie tylko o konstrukcji koła, lub zbliżone do koła). Jeżeli dodatkowy pas poszerza się do wewnątrz to jadący lewym pasem ma wybór: środkowy lub lewy, jeżeli na zewnątrz to jadący prawym pasem ma wybór: środkowy lub lewy.
Tak czy inaczej należy pamiętać iż w trakcie poruszania się pierwszeństwo zmiany pasa ma ten znajdujący się po prawej stronie.

OT.
Jak Ci się udało założyć wątek na domenie do sprzedaży :?: prawojazdy.com jest na sprzedaż :wink:


Czw, 27.09.2012, 17:19
Awatar użytkownika

Postów: 93
Post Re: Rondo 3 pasmowe, droga dojazdowa 2 pasmowa | Pytania
Nawet nie wiedziałem, że jest na sprzedaż. Siedzisz w tematach to bardziej ogarniasz ;) Szukałem jakiegoś wiarygodnego forum.

Co do pkt.2 to nie zauważyłem żeby jakikolwiek pas się poszerzał. Tutaj przedstawiam rysunek jak to wygląda. Przed wjazdem na rondo jest znak ustąp pierwszeństwa i to wszystko.

Image

Wjeżdżający z pasa numer 1 może wjechać na które pasy na rondzie? Pomijam poprawny wybór ze względu na kierunek skrętu na skrzyżowaniu.


Czw, 27.09.2012, 18:51
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 9296
Miejscowość: ZS
Samochód: E39 & S203
Post Re: Rondo 3 pasmowe, droga dojazdowa 2 pasmowa | Pytania
Ale męczysz - jest tak jak napisał trynid. Jak ktoś jezdzi inaczej to jest cymbałem.

_________________
locha lover


Czw, 27.09.2012, 19:31
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 93
Post Re: Rondo 3 pasmowe, droga dojazdowa 2 pasmowa | Pytania
Nie obchodzi mnie kim jest. Chce wiedzieć jak jechać żeby uniknąć zagrożenia. A trynid jeszcze nie rozwiał moich wątpliwości.


Czw, 27.09.2012, 19:39
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 9296
Miejscowość: ZS
Samochód: E39 & S203
Post Re: Rondo 3 pasmowe, droga dojazdowa 2 pasmowa | Pytania
Ja tam się nie dziwię.

jeszcze raz więc, tak żebyś został tu na dłużej
Z lewego pasa dwupasmowej drogi wjeżdżając na trzypasmowe rondo wjeżdżasz na pas środkowy ale możesz też wjechać na wewnętrzny. Tyle.

_________________
locha lover


Czw, 27.09.2012, 20:22
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 93
Post Re: Rondo 3 pasmowe, droga dojazdowa 2 pasmowa | Pytania
Dla jasności, ja na razie jeżdżę zachowawczo tak jak mnie uczono, ale wpadłem na link, który podałem we wcześniejszym poście. W tamtym temacie jest mowa o wyroku sądu, który interpretuje w taki sposób przepisy. Sam mam prawko i po przeczytaniu tego zgłupiałem. Wyobraź sobie sytuację, że wbijasz z lewego na środkowy, gość z prawego też. Sprzeczacie się, przyjeżdża policja i mówią, że Twoja wina. Chce właśnie tego uniknąć. Wszędzie piszą jaki pas zająć jak się jedzie w lewo/prawo, zawraca, ale nie precyzują z którego jak wjechać. Napiszę do komendy głównej zapytanie i wkleję tutaj na forum.


Czw, 27.09.2012, 20:36
Profil
Post Re: Rondo 3 pasmowe, droga dojazdowa 2 pasmowa | Pytania
OKi poświęciłem część swojego życia na Twoje pytanie i - tak już dla zamknięcia tematu - konkluzja:
W tym konkretnym przypadku który podałeś (nie wiem jak jest teraz, ponieważ wątek jest z 2008 roku, więc może już coś zmieniło się na powyższym rondzie) sprawa wygląda następująco:
Faktycznie na tym rondzie wjeżdżając z prawego pasa można zająć pas prawy lub środkowy, a z lewego wewnętrzny na rondzie. Dlaczego ? Dlatego że przed rondem pas prawy zostaje poszerzony. Dalej zostają dwa, jednak prawy zajmuje jakby powierzchnie dwóch. Stąd taka interpretacja (pewnie również przez Policję i sąd).
Pewnie Panowie malujący pasy nie mieli na planie zaznaczone że mają zrobić dodatkową linie lub/i czegoś im brakło :)

Jak pisałem wcześniej, najważniejszy jest zdrowy rozsądek przy tego typu sprawach.


Pią, 28.09.2012, 16:58
Awatar użytkownika

Postów: 93
Post Re: Rondo 3 pasmowe, droga dojazdowa 2 pasmowa | Pytania
Dzięki za poświęcenie ;) Ale teraz jesteś jedną milionową bardziej doinformowany w rodzinnym mieście ;) Wracając, to jeżeli ten prawy pas nie byłby rozszerzony, to z prawego wjeżdżamy tylko na skrajny na rondzie?


Pią, 28.09.2012, 23:30
Profil
Post Re: Rondo 3 pasmowe, droga dojazdowa 2 pasmowa | Pytania
Co do zasady to tak.

OT
To nie jest moje rodzinne miasto, tylko mieszka tam moja rodzina (a konkretnie jej część) :wink:


Sob, 29.09.2012, 12:18
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
 cron

Wszelkie sugestie, opinie i uwagi proszę kierować na adres: administrator(at)samochodyswiata(dot)pl

Powered by phpBB3 © 2003-2018