Obecny czas: Czw, 28.03.2024, 9:50




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 27 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Co jest potrzebne na lawete? 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Postów: 317
Post Co jest potrzebne na lawete?
jak to jest z kat B i możliwością ciągnięcia lawety? Czy to prawda że na np Ducato ze skrzynią mogę władować auto i je przywież na kat B, ale do zwykłego osobowego jak zatargam lawete i na nią coś właduje to już nie??
Trzeba przejsc jakiĹ› exam podobno na B1 prawda to??


Śro, 13.04.2005, 17:23
Profil
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 17291
Miejscowość: Darłówko
Samochód: Nazi-coupe 3.0 R6 Pb
Post 
trzeba mieć chyba prawojazdy BE :?: chyba

_________________
To ucieleśnienie sportowego charakteru,dynamiki,zaawansowanej technologii i ponadczasowej funkcjonalnej elegancji,oznaczonym Biało-Niebieskim emblematem symbolizującym obracające się śmigło.Samochód tej marki posiadamy dla radości z jazdy

Broń
Masowego
Wyprzedzania


Śro, 13.04.2005, 17:50
Profil
Post 
na lawete trzeba mieć prawko.
kumpel zdawał ostatnio B i mówił że najwięcej ludzi zdawało na lawety więc
raczej trzeba mieć jakiś papier


Śro, 13.04.2005, 18:05

Postów: 3
Post 
więc tak, jesli masz B to mozesz brykac furami do 3,5t
zalozmy ze takie DUCATO ma DMC 3,5, wiec jego ladownosc wynosi cos kolo 1100kg
z tego taki wniosek, ze spokojnie mozesz nim wozic samochody, lecz nie na przyczepie tylko 'na pace'
oczywiscie mozesz wozic ciezsze niz 1100kg ale jak wezma na wage..................

_________________
na żółtym tle niebieska wstęga LATO pobór to potęga !!!! STAR 266 już na mnie czeka :-)


Czw, 21.04.2005, 20:56
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 104
Miejscowość: Olsztyn
Post Re: Co jest potrzebne na lawete?
Cosworth napisał(a):
jak to jest z kat B i możliwością ciągnięcia lawety? Czy to prawda że na np Ducato ze skrzynią mogę władować auto i je przywież na kat B, ale do zwykłego osobowego jak zatargam lawete i na nią coś właduje to już nie??
Trzeba przejsc jakiĹ› exam podobno na B1 prawda to??


Aby jeździć osobówką z lawetą musisz mieć zrobione B+E, ale nie polecam tego, bo o wiele lepszym rozwiązaniem jest zrobienie kategorii C+E, czyli ciężarówka z przyczepą. Jest to o wiele bardziej uniwersalne, bo z takim prawkiem możesz jeździć wszystkimi furkami z przyczepą. Jeśli przykładowo zrobiłbyś sobie B+E, a kiedyś będziesz chciał zrobić sobie na ciężarówki, to mimo tego, że masz C, nie możesz targać przyczepy w ciężarówce. A tak robiąc sobie C+E śmigasz wszystkim co ma podpiętą przyczepę, no chyba że w ogóle nie masz zamiaru robić kat. C, wtedy problem z głowy ;)

_________________
[*] Marian Bublewicz 1950 - 1993
[*] Janusz Kulig 1969 - 2004
[*] Karol Wojtyła 1920 - 2005


Ostatnio edytowany przez Wck, Pią, 22.04.2005, 16:02, edytowano w sumie 1 raz

Czw, 21.04.2005, 21:46
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 317
Post 
emillo 86 napisał(a):
więc tak, jesli masz B to mozesz brykac furami do 3,5t
zalozmy ze takie DUCATO ma DMC 3,5, wiec jego ladownosc wynosi....

taaa chyba masz racje

Wck napisał(a):
Aby jeździć osobówką z lawetą musisz mieć zrobione A+E...

Chyba cuś ci sie pomyliło jakie A.....


Czw, 21.04.2005, 23:43
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 104
Miejscowość: Olsztyn
Post 
Cosworth napisał(a):
Chyba cuś ci sie pomyliło jakie A.....


Tfu, kur*a :mrgreen:, sorry - już poprawiam :oops: oczywiście, że chodziło mi o B+E, ale nie wiem co mi się w tym pustym łbie poprzewracało :roll:

_________________
[*] Marian Bublewicz 1950 - 1993
[*] Janusz Kulig 1969 - 2004
[*] Karol Wojtyła 1920 - 2005


Pią, 22.04.2005, 16:01
Profil
Administrator
Awatar użytkownika

Postów: 4175
Miejscowość: Łódź
Samochód: Rover 75 V6
Post 
Wck napisał(a):
Aby jeździć osobówką z lawetą musisz mieć zrobione B+E, ale nie polecam tego, bo o wiele lepszym rozwiązaniem jest zrobienie kategorii C+E, czyli ciężarówka z przyczepą. Jest to o wiele bardziej uniwersalne, bo z takim prawkiem możesz jeździć wszystkimi furkami z przyczepą. Jeśli przykładowo zrobiłbyś sobie B+E, a kiedyś będziesz chciał zrobić sobie na ciężarówki, to mimo tego, że masz C, nie możesz targać przyczepy w ciężarówce. A tak robiąc sobie C+E śmigasz wszystkim co ma podpiętą przyczepę

Czyli że to oznacza, że robiąc kat.E do kat.B a nie do kat.C, można ciągnąć tylko 1-osiówkę? Czy także skrętną 2-osiówkę?

BTW, wie ktoś jak kształtują się ceny (kurs) "dorobienia" kat.E do kat.B? A może kurs nie jest wymagany i można jako eksternista?

_________________
Rover 75 V6 & other...


Wto, 03.05.2005, 19:16
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 104
Miejscowość: Olsztyn
Post 
Tomasz napisał(a):
Czyli że to oznacza, że robiąc kat.E do kat.B a nie do kat.C, można ciągnąć tylko 1-osiówkę? Czy także skrętną 2-osiówkę?


Nie, jeśli zrobisz B+E, możesz ciągać osobówką wszystkie przyczepy o masie nieprzekraczającej masy Twojego samochodu, nieważne czy mają jedną, czy dwie osie. Fakt, z tym C+E namieszałem - chodziło mi głównie o to, że mając "zrobioną" przyczepę na ciężarówce, możesz ciągać wszystkie przyczepki wszystkimi pojazdami, na które masz zrobioną kategorię, a B+E po późniejszym zrobieniu kat. C bez E nie upoważnia Cię do kierowania ciężarówką z przyczepą...

_________________
[*] Marian Bublewicz 1950 - 1993
[*] Janusz Kulig 1969 - 2004
[*] Karol Wojtyła 1920 - 2005


Czw, 05.05.2005, 21:41
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 9968
Miejscowość: z krainy wiecznego zachodu słońca
Post 
a jak jest z campingowymi? bo chyba nie wierze, zeby Ci wszyscy ludzie co na wakacje jezdza, mieli B + E ??

_________________
Moderator nie obraza innych - moderator dobitnie zwraca uwage
I zaprawdę powiadam wam, sama znajomość z OBRem nie powoduje, że jesteście szybsi od włoskich hatchy FWD - bo nie jesteście


Czw, 05.05.2005, 22:03
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 104
Miejscowość: Olsztyn
Post 
Seth napisał(a):
a jak jest z campingowymi? bo chyba nie wierze, zeby Ci wszyscy ludzie co na wakacje jezdza, mieli B + E ??


O ile wiem, campingówka jest traktowana na tych samych zasadach jak każda inna przyczepka, więc to zależy od ilości osi i masy... Przyczepka jest traktowana jako lekka, gdy jej masa nie przekracza bodajże 750 kg i ma nie więcej niż 1 oś. Jeśli posiada dwie osie w nie większej odległości od siebie (i tu nie pamiętam dokładnej wartości) 50 cm (?) to mimo wszystko są one traktowane jako jedna oś.

_________________
[*] Marian Bublewicz 1950 - 1993
[*] Janusz Kulig 1969 - 2004
[*] Karol Wojtyła 1920 - 2005


Czw, 05.05.2005, 22:30
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 1232
Miejscowość: Podróż umiera w momencie dotarcia do celu
Samochód: służbowy
Post 
zgodnie z aktualnymi przepisami aby autem osobowym holować przyczepę to:

dopuszczalna masa całkowita zestawu (AUTO I przyczepa) nie może przekroczyć 3,5t, masa przyczepy nie może być większa od masy samochodu czyli np:
opel omega B DMC - 2300kg + przyczepa 1199 kg starcza prawojazdy kategorii "B'
opel omega B dmkc 2300kg + przyczepa 1201kg prawojazdy kat. B+E

no i wniemczech aby nawwet autem osobowym holować przyczepę dwuosiową nawet taką 600 kg wymagają prawojazdy kat E a na jednoosiową nie

_________________
Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem
P.S.
Moją jedyną wadą jest to:, że nie mam żadnych zalet...

Najpierw sprawdź tu http://www.google.pl a potem zawracaj d**ę
161DT300; 161OD300; 161ETZ300


Pią, 18.11.2005, 0:32
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 561
Miejscowość: O-ca :)
Post 
Wck napisał(a):
Nie, jeśli zrobisz B+E, możesz ciągać osobówką wszystkie przyczepy o masie nieprzekraczającej masy Twojego samochodu, nieważne czy mają jedną, czy dwie osie


ważne ale odległośc pomiędzy jedną a druga osią nie powinna wynosic więcej
aniżeli 45 cm, wówczas jest traktowana jako jednoosiowa.Masa zespołu pojazdów nie powinna przekroczyc 3,5 tony.

_________________
IN ITALY NO ONE GROWS UP WANTING TO BE A TRAIN DRIVER :)


Pią, 18.11.2005, 1:58
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 3
Miejscowość: Gdynia
Post 
Tomasz napisał(a):
BTW, wie ktoś jak kształtują się ceny (kurs) "dorobienia" kat.E do kat.B? A może kurs nie jest wymagany i można jako eksternista?



Wiecie może jak zdobyć kategorię E jesli mam już kat. B??


Czw, 15.02.2007, 0:47
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 1639
Miejscowość: Sląsk
Post 
zapomnieliscie jeszcze o hakach holowniczych np vw-t-4 ma hak o masie 2 tony . A juz np. galaxy , szaran , alchambra , ma tylko do 1.8 tony

_________________
mercedes CLK 320 .Opel omega 2.0 DTH to było teraz BMW 320 D


Czw, 15.02.2007, 8:58
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 1
Post 
Żeby jeździć z lawetą, trzeba mieć zazwyczaj prawo jazdy kat. B+E. Robi się normalny kurs w ośrodku szkolenia i zdaje egzamin.

OpiszÄ™ w skrĂłcie polskie przepisy dotyczÄ…ce jazdy z przyczepami.
1) Liczba osi nie ma ĹĽadnego znaczenia.
2) Samochodem o DMC <= 3,5 t można ciągnąć przy kat. B przyczepę lekką (czyli o DMC <= 750 kg) zawsze, nawet jeśli DMC pojazdu ciągnącego wynosi 3,5 t (DMC całego zespołu pojazdów to wtedy 4,25 t).
3) Jeśli mamy przyczepę inną niż lekka i posiadamy tylko kat. B, to możemy ciągnąć tę przyczepę pod warunkiem, że:
--- dopuszczalna masa całkowita przyczepy nie przekracza masy własnej pojazdu ciągnącego,
--- DMC całego zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 t.
4) Jeśli mamy przyczepę, która nie odpowiada warunkom z punktów 2) i 3), to musimy mieć prawo jazdy kat. B+E.

Dlatego mając konkretny pojazd i konkretną lawetę można przekonać się na podstawie powyższych przepisów, jakie prawo jazdy jest wymagane.

_________________
A ja, jeżely pan pozwoli, z przyjemnością!!!


Nie, 08.04.2007, 22:37
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 11
Miejscowość: Białystok
Post 
Z tymi odległościami pomiędzy osiami to jest tak, że
- jeżeli pomiędzy osiami jest do 1 m to jest to traktowane jako jedna oś.
- jeżeli pomiędzy osiami jest od 1m do 2 m to druga os jest to oś pomocnicza
- jeżeli pomiędzy osiami jest ponad 2 m to są to dwie oddzielne osie pojazdu


Pon, 09.04.2007, 11:02
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 202
Miejscowość: PL
Post 
Przy kat B1 nie wolno Ci ciagnac lawety nawed przyczebke bagazowa skoro mozes jezdzic pojazdem do 550kg .
:>


Pon, 09.04.2007, 19:32
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 53
Post 
A ja mam pytanie, jakie kary/mandaty mi grożą w niemczech/polsce jeżeli ciągne przyczepe lawete cięższą niż samochód lub też jeżeli przekrocze 3.5 tony :?: :x


Śro, 19.12.2007, 9:46
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 202
Miejscowość: PL
Post 
Fer napisał(a):
A ja mam pytanie, jakie kary/mandaty mi grożą w niemczech/polsce jeżeli ciągne przyczepe lawete cięższą niż samochód lub też jeżeli przekrocze 3.5 tony :?: :x




trzeba miec prawo jazdy ( kat E ) na przyczepke powyzeji 1 tony ( lawete)
:( tam sa surowe kary i trzeba płaci odrazu na miejscu


Śro, 19.12.2007, 13:18
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 27 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
 cron

Wszelkie sugestie, opinie i uwagi proszę kierować na adres: administrator(at)samochodyswiata(dot)pl

Powered by phpBB3 © 2003-2018